آموزش جیب مانتو

آموزش جیب مانتو

این پست رو به آموزش مدل و انواع جیب مانتو اختصاص دادیم که شما می تونید بسته به سلیقتون این جیب ها رو برای مانتو کیمونو، اسپرت ، نخی یا مجلسی به کار ببرید و حتی میتونید روی لباس ها و شلوار نیز از این مدل جیب ها استفاده کنید. دراین آموزش روش دوخت و الگوی مدل های مختلف جیب های روکار مانند جیب پاکتی، جیب داخل درز و جیب فیلتابی و انواع جیب داخل کار که بیشتر در لباس ها استفاده می شود را یاد میگیرید. پس تا آخر پست آموزش انواع جیب مانتو با ذره بین همراه باشید.

انواع جیب مانتو

در آموزش انواع جیب مانتو ، جیب ها به دو دسته جیب های روی لباس یا خارجی و جیب های داخل لباس یا مخفی تقسیم می شوند. در دوخت بیشتر مانتو ها از مدل های مختلف جیب های روی کار استفاده می شود و در بیشتر لباس ها و فرم های اداری از جیب های داخل کار . اما شما اگر الگوی جیب و روش دوخت را بلد باشید می توانید با توجه به سلیقه خودتان مدل جیب را انتخاب کنین .

آموزش جیب خارجی مانتو

جیب های روکار بر روی لباس یا مانتو دوخته میشوند و پاکت یا کیسه جیب در ظاهر و روی لباس مشخص است. جیب های روکار مدل و شکل های مختلفی دارند که در زیر به آموزش هر یک از این مدل ها خواهیم پرداخت .( شکل جیب بیشتر به سلیقه شخص بر میگردد. )

جیب روکار - آموزش جیب مانتو
جیب روکار

آموزش جیب داخلی مانتو

جیب داخلی - آموزش جیب مانتو
جیب داخلی

پاکت این نوع جیب در داخل قرار دارد و به همین دلیل به آن ها جیب های داخلی گفته می شود.

گاهی فقط از آستری برای دوخت این نوع جیب استفاده میشود . با آموزش این نوع جیب با ما همراه باشید.

آموزش دوخت و الگوی انواع جیب مانتو

جیب پاکتی

الگوی جیب را بر روی مقوا رسم کنید. و الگو را روی پارچه بگذارید و با صابون الگو را روی پارچه بکشید. از بالای جیب ۲ سانتی متر به سمت بالا در ابعاد خود جیب مستطیلی رسم کنید. دور تا دور الگوی رسم شده را با رعایت فاصله یک سانتی متری برش دهید. جیب را به پشت برگردانید و لبه مستطیلی را که رسم کردید (فقط لبه آن ) را به سمت داخل تا کنید و مجدد یک تا روی مرز الگو مستطیل و جیب بزنید.

با چرخ قسمت لبه را که در شکل زیر نشان داده شده است بدوزید.

دوخت داخل جیب پاکتی - آموزش جیب مانتو
دوخت داخل جیب پاکتی

الگو را روی قسمت داخل جیب قرار دهید و جیب را روی الگو برگردانید. در لبه ها جیب را کمی به سمت پایین تا کنید. جیب را روی الگو اتو کنید سپس الگو را بر دارید. دور تا دور جیب به جز قسمت بالا با فاصله خیلی کمی در حد ۲ میلی از لبه با چرخ به لباس دوخت کنید.

در دوخت حواستان باشد قسمت شروع و پایان را چند دور دوخت کنید تا محکم شود.

جیب لبه برگردان

این مدل جیب برای مانتو های رسمی و کت ها بسیار کاربرد دارد. شاید دوخت این نوع جیب به نظر سخت بیاید و گاها افراد به دلیل سختی از انواع دیگر جیب استفاده میکنند اما در این جا می خواهیم دوخت و الگوی جیب لبه برگردان را به روشی ساده به همراه یک پاکت بزرگ جا دار به شما آموزش دهیم.

آموزش روش دوخت و الگوی جیب لبه برگردان

جای جیب را روی پارچه مانتو از پشت با لایی چسب مشخص میکنیم. و یک مستطیل از جنس پارچه برش می دهیم(این مستطیل قسمت لبه برگردان کار را تشکیل می دهد و باید از اطراف یک تا دو سانت از جیب بزرگ تر باشد).دو مستطیل که از یکی از لبه ها دو سانت کمتر در نظر میگیریم از جنس آستر و لایی چسب برش می دهیم . با سنجاق آستر را به دور تا دور لبه جیب از قسمت داخل وصل می کنیم اما قسمت بالای لبه را باز می گذاریم.

به جز لبه بالا آستر را به لبه برگردان جیب دوخت میکنیم و اضافی های اطراف را می چینیم.

دوخت لبه برگردان - آموزش جیب مانتو
دوخت لبه برگردان

از بالای لبه که فاصله ۲ سانتی دادیم خط جیب را روی لبه برگردان و روی مانتو با صابون مدادی مشخص می کنیم. از وسط خط جیب روی لایی چسب و محل دقیق لبه ها را علامت میزنیم.

اطراف اضافی لایی چسب را می چینیم و با دقت خط جیب را چرت می دهیم. ( در این مرحله باید با حوصله باشید چون چرت مستقیما روی پارچه اصلی است)

چرت زدن جای جیب - آموزش جیب مانتو
چرت زدن جای جیب

سپس از روی لبه دو سانتی که فاصله گذاشتیم از چپ و راست لایی را به پارچه دوخت می کنیم. و در طول جیب نیز از دو سمت خط جیب دوخت می کنیم. بعد لبه جیب را جدا به پاکت جیب که در این جا دو مستطیل بزرگ است وصل می کنیم و دور تا دور دو کیسه را بهم میدوزیم. جیب را از داخل خط جیب به بیرون رد می کنیم .

با سوزن و نخ بالای لبه را به پارچه کوک می زنیم تا محکم شود .

برگرداندن لبه جیب به بیرون - آموزش جیب مانتو

در مرحله آخر از پشت سه لایه را بهم دوخت می کنیم.

جیب داخل درز پهلو

جیب داخل درز - آموزش جیب مانتو
جیب داخل درز

این مدل جیب ها در بین انواع مختلف جیب ها طرفداران زیادی دارد چرا که الگوی جیب مانتو ساده است و روش دوخت آن نیز چون در درز کار قرار میگیرد بسیار آسان است . پس آموزش را با این نوع جیب شروع می کنیم. ابتدا یک هلال (نیم دایره) روی کاغذ بکشید. این الگو را بر روی پارچه قرار دهید و دو عدد کیسه جیب با قیچی از طریق الگو برش دهید. روی جیب به فاصله یک سانتی متر از لبه صاف جیب با صابون خطی رسم کنید و از دو طرف بالا پایین نیز یک سانتی متر فاصله بگذارید.

جیب های برش داده را در یک سمت درز قرار دهید و روی خط یک سانتی که کشیدید چرت بزنید.

چرت دادن به جیب داخل درز - آموزش جیب مانتو
چرت دادن به جیب داخل درز

دور تا دور هلال جیب را ابتدا با فاصله یک سانتی با چرخ بدوزید و بعد همین نواحی را سردوز کنید.

از قسمت درز یک سانت به داخل بیایید و به جیب با چرخ بدوزید. جیب شما آماده است.

جیب فیلتابی

فیلتاب یک طراحی روی مانتو است ولی چون پاکت جیب در داخل قرار دارد در دسته آموزش انواع جیب های داخلی قرار می گیرد. برای دوخت جیب فیلتاب به یک مستطیل ۳*۲۰ به عنوان فیلتاب نیاز دارید. از روی الگوی انتخابی دو عدد کیسه جیب نیز برش دهید. یک کیسه را به یک سر فیلتاب در طول با چرخ دوخت کنید.

فیلتاب و کیسه جیب را روی لباس قرار داده و با چرخ دوباره روی همان دوخت قبلی، دوخت کنید.

دقت کنید که از دو طرف فیلتاب به اندازه یک الی دو سانتی متر فاصله بگذارید و روی لباس ندوزید.

به اندازه فاصله ای که از اطراف فیلتاب ندوخته باقی گذاشتیم برای وسط جیب در نظر می گیریم و کیسه دیگر را در سمت دیگر فیلتاب روی لباس قرار دهیم و با رعایت فاصله وسط مجدد با چرخ دوخت کنید. و مانند کیسه قبلی تا آخر ندوزید. ( بهتر است که سوزن چرخ را از روی جیب بیرون نیاوردید و فقط جهت دوخت سوزن را تغییر دهید)

سپس پشت فیلتاب در یک خط صاف و در قسمت لبه ها به صورت دو خط مورب چرت بزنید.

دو کیسه جیب را به داخل برگردانید. پارچه را در سمت لبه فیلتاب که باز است با چرخ محکم کنید. ( برای اینکار چند دور با چرخ دوخت کنید تا محکم شود)

دور تا دور دو کیسه جیب را به هم بدوزید. جیب فیلتابی شما آماده شده.

جیب فیلتابی - آموزش جیب مانتو
جیب فیلتابی

امیدوارم از آموزش دوخت انواع جیب مانتو بهره برده باشید و از الگوی این جیب ها بر روی هر لباسی که دوست دارید استفاده کنید و جیب های زیبایی با سلیقه و خلاقیت خودتان بدوزید.

دیدگاهتان را بنویسید