نحوه نگهداری گیاه دیفن باخیا

نحوه نگهداری گیاه دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیا  همیشه سبز و مقاوم است و از آنجا که نحوه نگهداری گیاه دیفن باخیا آسان است بسیارپرطرفدار می‌باشد. منشا گیاه دیفن باخیا  از آمریکا مرکزی و آمریکای جنوبی است. نام این گیاه را از فردی به نام جوزف دیفن باخ سرباغبان گیاه شناسی وین برداشته اند.

ارتفاع این گیاه ۱۰۰تا ۱۲۰ سانتیمتر میرسد و برگهای آن بزرگ سبز و بزرگ بیضی شکلی دارد که قسمت میانی برگ ها به وسیله رنگهای سفید و کرم پوشیده شده است. انداره هر کدام از برگهای گیاه دیفن باخیا تا ظول ۵۰ و عرض ۲۵ نیز میرسد . برگهای گیاه دیفن باخیا از پا‌یین ساقه کوچکتر و در بالای ان بزرگتر و در حال رشد می‌باشد.ما اینجا در سایت ذره بین نحوه نگهداری گیاه دیفن باخیا و نیازهای مهم از جمله نور، ابیاری، کوددهی و روش تکثیر را برای شما توضیح می‌دهیم.  

گیاه دیفن باخیا نیز مانند گیاه اگلونما از خانواده گیاهان شیپوری است. آموزش نگهداری از گیاه آگلونما را می‌توانید از طریق لینک زیر ببینید. 

سمی بودن گیاه دیفن باخیا :

 نام گیاه در فارسی با نام سم برگ نیز شناخته می‌شود. شیره‌ی گیاه سمی است و در صورت خورده شدن برگهای این گیاه قرمزی، تورم و سوزش ایجاد میکند. در موارد مسمومیت شدید در حرف زدن اختلال ایجاد میکند که البته در اکثرمواقع مسمومیت با این گیاه شدید نیست . کسانی که حیوان خانگی و فرزند کوچک دارند باید گیاه را جایی دور از دسترس قرار دهند. توجه داشته باشید در هنگام قلمه زدن و تکثیر گیاه نیز دستکش در دست داشته باشید.

 شرایط نگهداری مناسب گیاه دیفن باخیا :

نور مناسب برای گیاه دیفن باخیا:

مناسب ترین نور برای این نوع گیاه نوع غیرمستقیم و ملایم می‌باشد اگر گیاه دیفن باخیا در معرض نور مستقسم قرار بگیرد رشد علفی خواهد داشت و بیش از اندازه ساقه آن دراز می‌شود که زیبایش را از دست خواهد داد.

آبیاری مناسب برای گیاه دیفن باخیا :

بهترین زمان برای آبیاری گیاه دیفن باخیا در فصل تاستان ۲بار در هفته و در فصل زمستان ۱بار در هفته کافی است.

دقت داشته باشید که این گیاه نسبت به آبیاری زیاد حساس است و در مقابل کم آبی مقاومت خوبی دارد. پس اجازه دهید سطح خاک به فاصله دو آبیاری خشک شود و سپس دوباره آبیاری کنید .

دما مناسب دیفن باخیا :

مناسب ترین دما برای گیاه دیفن باخیا دمای ۱۲تا ۱۸ درجه می‌باشد. بهتر است در تابستان آب بر روی این گیاه آب اسپری کنید .

خاک مناسب گیاه دیفن باخیا :

مناسب ترین خاک برای گیاه دیفن باخیا خاک برگ و مخلوط لوم و کومپوست که مخلوطی از بقایای مواد گیاهی و مواد صنعتی است بسیار مناسب میباشد. 

برای رشد بهتر گیاه میتوانید ۳۰گرم تقویت کننده را در یک لیتر اب حل کرده و هر دو هفته یکباراز فروردین تا اآان از آن استفاده کنید.

روش های تکثیرگیاه دیفن باخیا :

نحوه نگهداری گیاه دیفن باخیا و روشهای تکثیر گیاه دیفن باخیا
مراحل قلمه زدن گیاه دیفن باخیا

برای تکثیر این گیاه میتوان از دو روش تکثیر قلمه علفی ساقه یا قلمه چوبی و پاجوش گیاه  استفاده کرد. بهترین زمان برای قلمه علفی ساقه در فصل اواسط بهار تا اوایل تابستان می باشد .

روش اول : تکثیر گیاه دیفن باخیا از طریق پاجوش:

در این روش گلدانی مناسب انتخاب کرده و پاجوش هایی که در کنار گل مادر قرار گرفته را جدا کرده و در گلدانی جدا می کارید .

روش دوم: تکثیر گیاه دیفن باخیا از طریق ساقه گیاه به صورت افقی :

زمانی که سن گیاه شما بالا برود برگهای قسمت پایینی گیاه ریخته میشود ساقه بلند و بی برگ می‌باشد و شما می‌توانید در این شرایط از روش خواباندن هوایی استفاده کنید.

گام اول:

در این روش قلمه را از گیاه مادر جدا میکنید که بهتر است از قسمت پایینی گیاه جدا شود زیرا این قسمت زودتر ریشه میزند.

 گام دوم:

قلمه ها را به انداره ۸ تا ۱۲سانت از بالای بند های ساقه گیاه برش می‌زنید. دقت کنید که از وسط بندها برش داده نشود.

گام سوم:

قلمه های برش داده شده را ۱تا ۲ روز در محل مناسب به دور از نور خورشید قرار دهید تا شیره موجود در آن خشک شود و سپس برای کاشت آماده می باشد.

گام چهارم :

گیاه را به صورت افقی در گلدان مناسب می‌کاریم و برای اینکه فضای مناسبی برای رشد آن به فراهم کنیم پلاستیک را روی گلدان می‌کشیم و روی پلاستیک ها نیز سوراخ هایی به وجود می اوریم تا هوا از آن رد و بدل شود. ایجاد فضای گلخانه ای به رشد بهتر گیاه کمک میکند. زمانی که گیاه ریشه زد می توانید پلاستک را از روی گلدان بردارید.

 روش سوم: تکثیر گیاه دیفن باخیا از طریق ساقه گیاه به صورت افقی :

در این روش می توانید از کاشت گیاه دیفن باخیا به صورت عمودی استفاده کنید . برای این روش حتما باید قطعه ای از گیاه دیفن باخیا را که انتخاب میکنید باید حداقل دارای یک جوانه باشد.

قلمه را به به اندازه ۲تا۳ سانت در خاک فرو می‌کند و گلدان در مکانی قرار دهید که نور غیر مستقیم داشته باشد . بهترین دما نیز برای گلدان۱۸ تا ۲۲ درجه میباشد.

روش چهارم : تکثیر گیاه دیفن باخیا در آب

در این روش قلمه ای از گیاه دیفن باخیا را در آب قرار دهید و زمانی که ریشه زد می‌توانید آن را در بستری مناسب بکارید.  

تاثیر قرص ال دی یا همان ضد بارداری بر گیاه دیفن باخیاه :

شما میتوانید ۱ یا ۲ قرص ال دی را در ۱ونیم لیتر آب حل کنید و به گیاهتان دهید.

آفت و بیماری های گیاه دیفن باخیا:

علت زرد شدن گیاه دیفن باخیا:

دقت کنید که اگر برگی که زرد شده است سنگین است و افتاده این به علت آبیاری بیش از انداره گیاه می‌باشد.

اگر برگ گیاه دیفن باخیا زرد و سبک بود و شل شده و افتاده است این به علت گرما میباشد.اگر برگ های گیاه شما از کناره هایش زرد شده است به علت کم آبی میباشد و بهتر است برای گیاه غبار پاشی کرده و آبیاری کنید. اما اگر دیدید که برگ گیاه دیفن باخیا زرد شده است و در زیر برگهایش تار عنکبوت بسته است در این به صورت گیاه شما کنه قرمز اسیب رسانده است پس باید حتما دوهفته ای یکبار با سم کنه کش آن را سم پاشی کنید.

علت لاغر شدن ساقه گیاه دیفن باخیا:

علت این امر نداشتن نور کافی برای گیاه می باشد که به اصطلاح میگویند رشد علفی داشته است پس بهتر است که گلدان را در معرض نور مناسب قرار دهید.

علت کوچک ماندن گیاه دیفن باخیا:

سوراخ ها به دو علت بر روی گیاه به وجود می آید اول غبارپاشی در نور آفتاب و دوم به وجود آمدن نوعی افت که باید از سم دیازینون استفاده کرد.

علت کوچک ماندن گیاه دیفن باخیا:

برگ های زیرین گیاه دیفن باخیا به علت اینکه نور کافی نمی‌گیرند و در سایه برگهای بالایی و بزرگتر قرار میگیرند در نتیجه کوچک می‌مانند. برای رفع این مشکل بهتر است که گلدانتان را بر روی چهارپایه بگذارید و گیاه را چند مدتی یکبار به سمت نور بچرخانید.

نکات مهم در مورد نگهداری گیاه دیفن باخیا :

  • به علت سمی بودن گیاه دیفن باخیا حتما در تمام مراحل تکثیر از دستکش استفاده کنید.
  • بهترین زمان برای تعویض گلدان دیفن باخیا فصل بهار می‌باشد.
  • گلدان مناسب برای تعویض نیز دوسایز بزرگتر می‌باشد .
  • دو هفته ای یکبار میتوانید با پارچه ای نم‌دار برگ های گیاه دیفن باخیا را به راحتی تمیز کنید.
  • میتوانید برای رشد بهتر گیاه ۱یا ۲ قرص ال دی (ضدبارداری) را در ۱٫۵ لیتر آب حل کرده و به گیاه دهید.
  • گیاه دیفن باخیا در مقابل کم آبی مقاوم تر است تا ابیاری زیاد .

دیدگاهتان را بنویسید