نگهداری و تکثیر گیاه برگ انجیری

یکی از جذابیت های حضور گل های آپارتمانی ، زیبایی و ظاهر متفاوتشان از یکدیگر است. برگ های زیبا، بزرگ و عجیب و غریب انواع مختلف گیاهان به اندازه ای بارز و مشهود است که از فرسخ ها هم می توان آنها را تشخیص داد. همین برگ‌‌ها موجب شده تا گیاه برگ انجیری از گیاهان آپارتمانی خاص به شمار بیاید. ‌فیلودندرون یا برگ انجیری یکی از گیاهان مناسب آپارتمانی همیشه سبز و مقاوم به شرایط است که در گوشه ای از خانه می تواند بی هیچ حرفی توجه ها را به خود جلب کند. برای دانستن نحوه‌ ی نگهداری و تکثیر گیاه برگ انجیری که از با دوام ترین گل ها نسبت به نور و سرما است.

برگ انجیری را به عنوان گیاهی بالا رونده می شناسند. این برگ ها در ابتدای ظهور به شکل قلبی و آن گاه کم کم به شکل پهن تر خواهند شد. همزمان با پهن تر شدن این برگ ها، بریدگی های خاصی بر روی برگ نمایان می شوند.

از آن جایی که برگ انجیری به شکل قدی رشد می کند، بنابراین بیشتر افراد برای مستحکم شدن و حفظ تعادل آن از لوازم جانبی استفاده می کنند. برگ های این گیاه با فرم قلبی و لبه های صاف نمایان می شوند. تغذیه در تکثیر برگ انجیری اهمیت زیادی دارد. در ادامه اطلاعات بیشتری در خصوص نگهداری و تکثیر گیاه برگ انجیری برای شما عزیزان آماده کرده‌ایم با ما همراه باشید.

نیازهای محیطی گیاه مقاوم برگ انجیری

نور مناسب برای نگهداری از گیاه برگ انجیری

به نور مستقیم نیازی ندارد. در مکانی که نور غیر مستقیم و متوسط داشته باشد به خوبی رشد می‌کند.

آبیاری مناسب برای نگهداری از گیاه برگ انجیری

در هوای گرم به آبیاری بیشتری نیاز دارد. آبیاری برای این گیاه هفته‌ای دوبار کافیست. در زمستان به آبیاری کمتری نیاز دارد. به این صورت که هر وقت سطح خاک خشک شد آبیاری کنید. 

خاک مناسب برای رشد گیاه برگ انجیری

در تقویت گل های آپارتمانی کود دهی بسیار اهمیت دارد. برگ انجیری خاکهای سبک و غنی از مواد مغذی را می‌پسندد. خاک برگ و خاکهای جنگلی برایش مناسب است. خاک برگ+خاک رس برای این گیاه مناسب است.

کوددهی مناسب برای رشد گیاه برگ انجیری

کودهی زیادی لازم ندارد. بهتر است کمی ورمی کمپوست روی سطح خاک بریزید تا به صورت تدریجی مواد لازم به گیاه برسد

تکثیر گیاه برگ انجیری از طریق قلمه زدن در آب و خاک

 برای تکثیر برگ انجیری از گیاهان مقاوم به گرما و سرما می توان از طریق ساقه اقدام کرد. زیر گره ببرید و ساقه را به چند قسمت تقسیم کنید. قسمت گره را داخل آب جوشیده‌ی سرد شده قرار دهید. برای اینکه این گیاه آپارتمانی قارچی نشود یک ذغال در آب بگذارید.

هر زمان که رنگ آب تغییر کرد و یا اینکه آب بودار شد، آب را تعویض کنید. وقتی که ریشه‌دار شد و اندازه‌ی ریشه‌ها به یک تا دوسانت رسید، ،ن را به خاک برگ+خاک رس منتقل کنید و پشت پنجره ونور غیر مستقیم قرار دهید.

      همچنین برای تقویت گیاه می‌توانید به جای اینکه گیاه را داخل آب ریشه دار کنید  آن را مستقیم داخل خاک بکارید. در آن را خاکبرگ+خاک باغچه+ماسه(کم) یا خاک کوکوپیت+پرلیت+پیت ماس می‌توانید  بکارید. روزهای اول گیاه در خاک بی‌حال می‌شود. این حالت طبیعی است و پس از مدتی که به محیط عادت کرد سرحال می‌شود. قلمه زدن گیاه به رشد بیشتر گیاه مادر نیز کمک می‌کند. تکثیر روشی مناسب برای گل های آپارتمان است که در جای عمل هرس کردن قرار می گیرد.

تکثیر (قلمه زدن) گیاه برگ انجیری

نگهداری و تکثیر گیاه برگ انجیری
نگهداری و تکثیر گیاه برگ انجیری

نکاتی که باید در نگهداری از گیاه برگ انجیری توجه کنید

  • آبیاری زیاد باعث از بین رفتن ریشه و زرد شدن گیاه می‌شود.
  • در صورتی که برگ‌های گیاه زرد و قهوه‌ای شد به معنی آن است که  آبیاری زیاد است و باید کمتر شود. توجه کنید که سطح خاک بین دو آبیاری خشک باشد.
  • اگر برگ‌ها رنگ پریده و سبز کمرنگ شدند باید به گیاه کود بدهید. مراقب باشید گیاه به بیشتراز ماهی یکبار کود نیاز ندارد. در واقع کوددهی زیاد موجب پوسیدگی گیاه می‌شود.
  • درصورتی روی برگ‌های گیاه لکه های سفید وپنبه ای دیده شد، گیاه آفت زده بنابراین برای از بین بردن آفت از سم مالاتیون استفاده کنید.
  • کمبود آب موجب قهوه ای وخشک شدن نوک برگ‌ها می‌شود.
  • گیاه را در آفتاب غبار پاشی نکنید. این‌کار موجب قهوه‌ای و خشک شدن وسط برگ‌ها می‌شود.
  • اگر نور کم باشد یا اینکه سن گیاه کم باشد برگ‌ها شکاف دار نمی‌شوند.
    در صورتی که گیاه در هوای گرم قرار بگیرد، برگ‌های آن لول می‌شوند. یا به صورت جمع‌شده و بی‌حال در می‌آیند.
  • علت زرد شدن گل برگ انجیری میتواند آبیاری زیاد و نبود زهکش مناسب در گلدان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید