نگهداری و تکثیر گیاه زاموفیلیا

زاموفیلیا، از گل های آپارتمانی مقاوم همیشه سبز است که علاوه بر نور کم، در برابر کم آبی و سرما نیز بسیار مقاوم است. ارتفاع این گیاه به ۹۰ سانتی‌متر هم می‌رسد. معیار زیبایی این گل، برگ‌های چرمی شکل آن است. مقاومت این گل در برابر کم آبی به دلیل وجود غده‌‌ای است که آب را در خود ذخیره می‌کند. زاموفیلیای مشکی یکی از انواع زاموفیلیا می‌باشد. برای اینکه نحوه‌ی نگهداری و تکثیر گیاه زاموفیلیا گیاه مناسب آپارتمان را یاد بگیرید، مطالب زیر را مطالعه کنید.

نیازهای محیطی گیاه زاموفیلیا

آبیاری مناسب برای نگهداری گیاه زاموفیلیا

تنها دشمن این گل آبیاری زیاد میباشد زیرا این گیاه در ریشه های خود که به صورت ساقه زیرزمینی است آب جمع میکند و آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ان می شود .به طور کل هروقت خاک این گل کاملا خشک شد گیاه را دوباره سیرآب کنید در زمستان هم که هفته ای یکبار آب بدهید. آبیاری بیش از اندازه موجب زردی برگ های این گیاه می شود.

نور مناسب برای نگهداری گیاه زاموفیلیا

این گل برای رشد مطلوب و شرایط ایده آل به جای روشن با نور غیرمستقیم نیاز دارد ولی در مکان های تاریک تر هم قادر به زنده ماندن و ادامه ی زندگی هست.باید مواظب باشید که اشعه آفتاب به طور مستقیم به برگ گیاه نخورد زیرا باعث سوختن آن می شود.

خاک مناسب برای گیاه زاموفیلیا

به خاکی سبک با زهکشی عالی نیاز دارد مثلاً خاک کاکتوس گزینه ی مناسبی برای این گل است.

کوددهی مناسب برای گیاه زاموفیلیا

در کل به تغذیه آن چنانی نیازی نیست ولی برای محض اطمینان سالی ۲ بار با کود مایع آن را تغذیه کنید کافی می باشد.

آفات و مشکلات زاموفیلیا

تقریباً آفتی ندارد ولی پوسیدگی ریشه ناشی از آبیاری زیاد مهمترین بیماری آن است. علت زرد شدن برگ نیز به علت ازدیاد آبیاری است.
هرس: برگهای زرد شده و سوخته را بچینید و ساقه را در صورت پوسیدگی با چاقو از ته بچینید.

تکثیر گیاه زاموفیلیا در آب و خاک

نگهداری و تکثیر گیاه زاموفیلیا
نگهداری و تکثیر گیاه زاموفیلیا

تکثیر این گل کند رشد با قلمه برگ و تقسیم ریزوم ها میباشد. برای تکثیر، ساقه ی برگها رو کوتاه کنید و از قسمت پایین برگ، برگها رو در پیت ماس قرار بدید. قبل از اون بوسیله آبپاش سطح پیت ماس رو مرطوب کنید.برگهارو از قسمت پایین تا نصفه در پیت ماس مرطوب قرار بدید.
برای اینکه برگها بتوانند به سرعت بهتری در خاک، ریزوم دار و ریشه دار شوند، روی سطح ظرف را پلاستیک‌کشی میکنیم تا به اصطلاح شرایط گل‌خانه ای را برای برگ‌ها بوجود بیاریم.

فراموش نکنید روی پلاستیک سوراخ ریزی بگذارید تا برگ‌ها بتوانند تنفس کنند. سطح پیت ماس را هم یک روز در میان کمی آبپاشی کنید تا رطوبت محیط از بین نرود. آبیاری باید در حد کم باشد و به صورت آب پاشی صورت بگیرد که فقط رطوبت مناسب برای گیاه محیا کند. مدت تشکیل ریزوم ها (غده های ریز و گرد شبیه سیب زمینی که به آن ریزوم می‌گویند) طولانی است. حدود شش یا هفت ماه طول می‌کشد.

تکثیر (قلمه زدن ) گیاه زاموفیلیا از طریق ساقه

زاموفیلیا از طریق ساقه نیز تکثیر می‌شود که وقتی ریشه وریزوم دار شد آن را در خاک بکارید.
 خاک مناسب برای این گیاه خاکبرگ+پیت ماس + ماسه یاکوکوپیت +پرلیت است.

زاموفلیا را در آب نیز می‌توان ریشه‌دار کرد. برای این‌کار  انتهای ساقه را با چاقو از ریزوم ها جدا کنید و در آب جوشیده سرد شده و در یک جای خنک بگذارید. ظرف آب شیشه‌ای باشد تا نور از آن عبور کند. وقتی ریشه زد گیاه را در خاک کوکوپیت+پرلیت+پیت ماس بکارید.

دیدگاهتان را بنویسید