نگهداری و تکثیر گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا (Sansevieria)  که با نام‌های گیاه شمشیری یا زبان مادر شوهر نیز شناخته می شود یکی از با دوام ترین و پرفروش‌ترین گیاهان آپارتمانی است که معمولا هیچ وقت خراب نمی‌شود. این گیاه همیشه سبز به خشکی و نور کم مقاوم است، از این رو نگهداری از آن برای ادارات، کارخانه‌ها و بانکها نیز مناسب است، برگهای بلند و کشیده آن نگاه را به سمت بالا هدایت کرده و قرار دادن گلدان سانسوریا در کنار ستون‌ها، زیبایی خاصی را به محیط می‌دهد.قیمت گیاه سانسوریا بسته به انواع مختلف و نمونه آن تعیین می‌شود. و قیمت این گیاه طیف وسیع قیمتی دارد.

 سانسوریا از گل های مناسب آپارتمان است که در همه‌ی فصل‌ها سبز است و به سایه و خشکی مقاوم است.

به همین دلیل،  نگهداری و تکثیر گیاه سانسوریا برای ادارات، کارخانه‌ها و بانک‌ها نیز مناسب است، این گیاه برگ‌های بلند و کشیده‌ای دارد، بنابراین قرار دادن آن در کنار ستون‌ها باعث می‌شود زیبایی محیط دوچندان شود. در ادامه با شیوه نگهداری و تکثیر گیاه سانسوریا آشنا خواهید شد با ما همراه باشید.

نگهداری و تکثیر گیاه سانسوریا
نگهداری و تکثیر گیاه سانسوریا

چرا گل سانسوریا، یکی از گل های مناسب برای نگهداری در فضای آپارتمان و محیط کار است؟

 • از خواص گیاه سانسوریا، تصفیه و پاکسازی هوای محیط است. بر اساس تحقیقات انجام شده این گیاه می تواند سموم و گازهای آلوده موجود در هوا مانند “تولوئن ” یا ” فرمالدئید ” را تصفیه كند. بنابراین نگهداری این گیاه در اتاق خواب نیز برای داشتن خواب راحت‌تر بسیار توصیه می‌شود.
 • سانسوریا می‌تواند در ساقه و برگ‌های خود حجم زیادی از آب را برای مدت زمان طولانی نگه دارد. به همین دلیل آب مورد نیاز برای این آن نیز بسیار کم است. همچنین این گیاه مانند سایر اعضای خانواده كاكتوس‌ها در مقابل هوای گرم و خشک مقاوم است و از این رو نگهداری آن با شرایط اقلیمی منطقه ما مناسب می‌باشد.
 • گل سانسوریا دارای رشد بسیار آرامی است و برای سالهای طولانی سبز و شاداب باقی می ماند از این رو از گل های آپارتمانی است که نگهداری و تقویت آن بسیار باصرفه و کم هزینه خواهد بود.

مشخصات ظاهری گیاه سانسوریا

برگ‌های سانسوریا مستقیم و شمشیری شکل است، به همین دلیل در فارسی به آن گیاه شمشیری نیز گفته می‌شود. رنگ برگ‌ها سبز تیره یا ابلق طلایی با نوارهای طلایی در دو طرف حاشیه های برگ است.

    نوع پاکوتاه این گیاه نیز وجود دارد. در این گونه، برگ‌ها مستقیم از خاک خارج می‌شوند. البته این گونه گل سانسوریا دارای نوعی ساقه زیرزمینی به نام ریزوم است که برگ‌ها مستقیم از روی آن خارج می‌شوند و گیاه از این طریق تکثیر میشود.

نیازهای محیطی گیاه سانسوریا

نور مناسب برای نگهداری از کیاه سانسوریا

 • گیاه سانسوریا گرچه از گل های آپارتمانی مقاوم به سرما و نور کم است ولی نور کامل و غیر مستقیم برای این گیاهان ایده آل است. در واقع رشد این گیاه در محیطی که نور مستقیم باشد بسیار سریع‌تر است. در نور کم برگ‌های گیاه رنگ پریده می‌شوند و در نمونه‌های سانسوریای ابلق، طرح روی برگها کم رنگ خواهد شد.

دمای مناسب برای نگهداری از سانسوریا

 • این گیاه مناسب آپارتمان طیف گسترده‌ای از دما را تحمل می‌کند و حتی قادر به تحمل دمای زیر ۱۰ درجه سانتیگراد نیز می‌باشد. با این وجود بهترین رشد را در دمای ۳۰-۲۰ درجه سانتیگراد خواهد داشت. شب‌های بسیار سرد منجر به سیاه شدن و آبکی شدن برگ‌های گیاه می‌شود و این مسئله ۴-۱ هفته بعد از سرما دیدن گیاه دیده می‌شود. همچنین تماس با شیشه داغ و گرم نیز موجب سوختن حاشیه برگها خواهد شد. بنابراین توصیه میشود در زمستان نیز دمای مطلوب محیط رشد گل های سانسوریا را فراهم نمایید.

نحوه آبیاری سانسوریا:

این گیاه آپارتمانی نیاز به آبیاری کمی دارد. در تابستان هفته‌ای ۲-۱ مرتبه و در زمستان هر ۲-۳ هفته یک مرتبه آبیاری کافی است و به مه‌پاشی نیز احتیاجی ندارد، مگر بخواهید که هر چند وقت یکبار برگها را شستشو دهید. سانسوریا جزو با دوام ترین گیاهان مقاوم محسوب می شود اما در صورتی که بیش از اندازه آبیاری شود بر روی برگها زخمهای قهوه‌ای رنگی بوجود می‌آید و امکان پوسیدن برگها از قسمت پایین و در نزدیکی سطح خاک وجود دارد. البته تحمل خشکی زیاد نیز باعث چروکیدگی برگ‌ها می شود.

کوددهی و خاک مناسب گیاه سانسوریا:

کوددهی:

 در صورت کم رنگ و کوچک ماندن برگهای سانسوریا، برای تقویت این گیاه می‌توان در طی فصل رشد و به شکل ماهیانه از کودهای مخصوص گل های آپارتمانی استفاده کرد. در کوددهی گیاه اگر زیاده‌روی شود برگ‌های جدید نرم خواهند شد و به دلیل عدم استحکام خمیده می‌شوند. بهترین میزان مصرف کود، هر دو هفته یکبار مطابق دستور کودهای زینتی مناسب آپارتمان موجود در بازار است.می‌توانید از کود خانگی سانسوریا نیز استفاده کنید.

خاک: 

خاک مناسب برای گیاه خاکبرگ(برگ پوسیده)+سبوس برنج+پرلیت+پیت ماس است به طور کلی، خاک با بافت متوسط که زهکش مناسبی نیز دارد محیط خوبی برای رشد این گیاه فراهم می‌کند. مثلا می توان از مخلوط خاک معمولی + خاک برگ و یا مخلوط این دو به همراه مقداری شن استفاده کرد.

کاشت و تکثیر گیاه سانسوریا

نگهداری و تکثیر گیاه سانسوریا
نگهداری و تکثیر گیاه سانسوریا

استفاده از قلمه برگ آسان‌ترین راه تکثیر این گیاه است. به این منظور:

روش اول تکثیر گیاه سانسوریا:

 1. یک برگ سالم از گیاه را، به قطعات۱۰-۷ سانتیمتری تقسیم کنید. به مدت دو روز صبر کنید تا قسمت بریده شده حالتی مثل پینه بستن پیدا کنید. دقت کنید که برگ انتخاب شده سالم و سبز باشد.
 2. سپس قلمه ها را تا نصف ارتفاع آن در بستر کاشت سبک (مخلوط ۳ قسمت پیت خزه اسفاگنوم و ۱ قسمت شن درشت) بکارید.
 3. لازم است بستر کاشت و همچنین هوای اطراف قلمه ها به طور دائم مرطوب نگهداشته شوند، البته باید دقت شود تا بستر غرقابی نگردد. برای مرطوب بودن محیط، می‌توانید پایین بطری آب معدنی را ببرید و در قسمت بالای  آن سوراخ‌هایی برای ورود هوا ایجاد کنید و روی گلدان قرار دهید.
 4. قلمه های کاشته شده را در محیطی با دمای در حدود ۲۳-۲۱ درجه سانتیگراد نگهداری نمایید.
 5. ریشه‌دهی قلمه ها ۴-۳ هفته طول می کشد و ظهور و رشد برگهای جدید ۴-۳ ماه زمان می برد. در رابطه با قلمه‌های برگ این گیاه می‌توان از هورمونهای ریشه‌زایی موجود نیز استفاده کرد. البته بدون مصرف هورمون نیز ریشه می‌دهند، اما کمی بیشتر زمان می‌برد.
 6. توجه داشته باشید که قلمه ها را اگر برعکس در خاک فرو کنید اصلا ریشه نمی دهد.

روش دوم تکثیر گیاه سانسوریا:

 1. یک برگ سالم از گیاه را، به قطعات۱۰-۷ سانتیمتری تقسیم کنید. به مدت دو روز صبر کنید تا قسمت بریده شده حالتی مثل پینه بستن پیدا کنید. دقت کنید که برگ انتخاب شده سالم و سبز باشد.
 • برگ بریده شده را پس از پینه بستن در آب جوشیده‌ی سرد شده و محیط خنک قرار دهید. بعد از گذشت حدود یک ماه ریشه خواهد زد و می‌توانید آن را در خاک بکارید. در مدت ریشه دار شدن، هر وقت رنگ آب تغییر کرد، آب را تعویض کنید.  
 • اندازه پاجوش ها به اندازه‌ی هفت تا هشت سانت که شد آن را به خاک برگ+ماسه یا شن+برگ پوسیده منتقل کنید.

تکثیر گیاه سانسوریا از طریق پاجوش:

یکی از روش های راحت تکثیر سانسوریا از طریق پاجوش است :بهترین روش برای تکثیر، پاجوش سانسوریا است.

گیاه را به صورت قالبی از گلدان خارج کنید و پاجوش‌هایی که هم اندازه یا یک سوم گیاه مادر هستند را جدا کنید و در خاک سبک بکارید. لازم به ذکر است که پاجوش‌های کوچک را نباید از گیاه مادر جدا کنید زیرا رشد آن‌ها متوقف یا کندتر می‌شود ویا ازبین می‌روند. پاجوش‌های کوچک مانند نوزاد هستند و بهتر است کنار گیاه مادر باشند و وقتی که بزرگ‌تر شدند ازگیاه مادر جدا شوند. با جدا کردن پاجوش ها یه نوع هرس کردن انجام داده‌اید. در واقع هرس کردن موجب جوانه زدن بیشتر گیاه می‌شود.

نکاتی که باید در نگهداری از گیاه سانسوریا

 • گاهی وقت‌ها ممکن است برگ‌هایی که برای تکثیر در آب قرار داده‌اید، پوسیده شوند . یکی از دلایل این اتفاق این است که انتهای برگ با ظرف برخورد حاوی آب برخورد کرده است و باعث شده گیاه بگندد. دلیل دوم این است که محیط آب آلوده و قارچی شده و باعث گندیدن برگ‌ها شده است. دلیل سوم  اینکه محیط گیاه گرم است و آن را در آفتاب قرار  داده‌اید  و آب را بعد از تغییر رنگ تعویض نکردید. همچنین ممکن است برگ سالم انتخاب نکرده باشید که بعد از مدتی برگ در آب می‌پوسد.
 • اگر برگ گندید قسمت گندیدگی را ببرید و با کمک گیره وچوب آن را داخل آب بگذارید تا به ته ظرف برخورد نکند و ریشه بزند.
 • ممکن است برگ‌ها خیلی طولانی در آب  به صورت سالم باشند اما ریشه نزنند. در این صورت باید کمی صبورتر باشید تا ریشه دار شوند. این موضوع کاملاً طبیعی است.
 • روی سطح خاک گلدان ماسه درشت یا پوکه کشاورزی نریزید چون ماسه محیط خاک را مرطوب نگه می‌دارد  و شما خاک را  نمی بینید که خشک است یا مرطوب. به همین علت شروع به آبیاری می کنید و گیاه رفته رفته داخل خاک می پوسد و شروع به زرد شدن وگندیدگی می‌کند. بهتر است ماسه‌ی درشت را برای  ته گلدان در اپارتمان استفاده کنید تا زهکشی بهتری انجام شود. ریختن ماسه یا پوکه کشاورزی روی سطح خاک گلدان برای گل های آپارتمانی مناسب است که رطوبت دوست هستن.

سایر نکات مهم برای نگهداری از گیاه سانسوریا:

 • رای آبیاری سانسوریا که از بادوام ترین گیاهان مقاوم آپارتمانی است حتما باید آب از گلدان خارج شود تا همه ی نقاط ریشه این گیاه سیراب شوند و هنگامی که خاک کاملاً خشک شد آن آبیاری کنید.
 • تعویض خاک وگلدان را فصل بهار انجام دهید. تعویض گلدان را می‌توان هر ۳-۲ سال انجام داد. به طور کلی گل سانسوریا، گلدان کوچک‌تر را بر بزرگ ترجیح می‌دهد، هنگام تعویض گلدان، خاک اطراف ریشه و به طور کلی خاک گلدان را با فشار دست متراکم کنید.

آفات و مشکلات سانسوریا و شیوه درمان آنها

 • اگر برگ‌ها رنگ پریده شدند، به خاطر کمبود نور است و یا اینکه مواد مغذی خاک از بین رفته است. پس از خاک مرغوب تر استفاده کنید ونور کافی به گیاه برسانید.
 • چنانچه برگ‌ها قهوه ای وخشک شدند، هوا گرم وخشک است وگیاه تشنه است. آن را در  جای خنک قرار دهید و سیراب آبیاری کنید.
 • اگر برگ‌ها نرم وآبکی وله شدند، آبیاری زیاد است و  بهتر است اجازه دهید خاک کامل خشک شود و بعد آبیاری کنید.
 • در صورتی که حاشیه برگ‌ها قهو ه‌ای وخشک شدند، به این دلیل است که  آن را به شیشه پنجره تکیه دادید ودر اثرگرماو سرمای شیشه به این شکل درآمده است.
 • اگر برگ‌ها سیاه وآبکی شدند، به خاطر هوای خیلی سرد ویخ زدگی ست، گیاه را در جای گرم‌تر بگذارید.
 • در صورت دیدن لکه های سفید وقهوه ای روی گیاه، از قارچ‌کش استفاده کنید. زیرا گیاه به دلیل آبیاری زیاد و بالا بودن رطوبت محیط قارچی شده است.
 • برگ‌های نوع سبز نسبت به سانسوریا نوع ابلق زودتر ریشه‌دار می‌شوند.
 • علت رشد نکردن سانسوریا پا کوتاه : رشد نکردن سانسوریا ممکن است به دلیل سرمای زیاد و یخ‌زدگی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید