نگهداری و تکثیر گیاه یوکا

یوکا گیاهی است زیبا از خانواده آگاواسه و در برخی منابع از خانواده لیلیاسه با برگ های کشیده و خنجری نوک تیز و سبز رنگ است. گیاه یوکا بومی مناطق گرم و خشک بخش هایی از شمال و مرکز آمریکا ، امریکا جنوبی و کارائیب هستند. گیاه یوکا می تواند تا ارتفاع ۹ متر رشد کند و از لحاظ عرضی تا ۵/۴ متر رشد می‌کند، اما معمولا کمتر از ۶ متر ارتفاع میگیرد. گیاه نسبتا مقاومی نسبت به شرایط محیطی نامساعد است. در ادامه نگهداری و تکثیر گیاه یوکا را برای شما عزیزان آماده کرده‌ایم.

در این مطلب سعی شده راجب آفات و مشکلات گیاه از قبیل علت کج شدن ساقه یوکا، علت خال های سیاه یوکا، دلیل زرد شدن برگ های یوکا، علت لوله شدن برگ یوکا و همچنین شیوه هرس گیاه یوکا توضیح دهیم. با ما همراه باشید. قیمت گیاه یوکا خیلی زیاد نیست و می‌توانید این گیاه را برای خود تهیه کنید.

انواع گیاه یوکا

اگر بخواهیم راجب انواع گیاه یوکا صحبت کنیم این گیاه دارای دو گونه می‌باشد در یکی از گونه ها فاصله برگ ها زیاد است و گل نمی‌دهد که این نمونه مناسب آپارتمان می‌باشد. نوع دیگر فاصله برگ ها کمتر است و گلهایی به شکل زنگوله که واژگون و سفید و کرم رنگ می‌باشد دارد. این نمونه برای کاشت در باغچه مناسب می‌باشد.

آموزش نگهداری و تکثیر گیاه یوکا
نگهداری و تکثیر گیاه یوکا

شرایط محیطی مناسب برای نگهداری و تکثیر گیاه یوکا

نور مناسب برای نگهداری از گیاه یوکا

انواع یوکا به محل پر نورِ فضای آزاد نیاز دارند.این گیاه در سایه بعد از مدتی بد شکل می‌شود و فاصله برگ‌ها زیاد می‌گردد. اگر گیاه را در خانه نگهداری می‌کنید حوالی یک پنجره نورگیر قرار دهید.

درجه حرارت مناسب برای نگهداری از گیاه یوکا

در زمستان دمای ۱۰ تا ۱۶ درجه سانتی‌گراد برای گیاه مناسب است. برای نگهداری گل یوکا در منزل درفصل  تابستان خارج از اتاق نگهداری شود. ولی به طور کلی می‌توان در همه فصول خارج و داخل از خانه گیاه را نگهداری کرد. 

آبیاری مناسب برای نگهداری از گیاه یوکا

در فصل تابستان گیاه را مرطوب نگهدارید و ۲ تا ۳ روز یکبار آبیاری نمایید. در فصل تابستان اجازه دهید بین دو آبیاری خاک گلدان خشک شود.

خاک مناسب برای نگهداری از گیاه یوکا

گیاه یوکا را در خاکی که زهکشی مناسب دارد بکارید. اگر خاک زهکشی مناسب ندارد می‌توانید شن و ماسه به آن اضافه کنید. یوکا اگر در خاک خیس باشد ریشه قارچ میزند وسبب پوسیدگی گیاه می‌شود.

مراقبت و هرس کردن گیاه یوکا

 مثل اغلب گیاهان، بهترین زمان هرس گیاه قبل از دوره رشد است این زمان در اوایل بهار است ولی بهترین زمان برای هرس فصل بهار می‌باشد. برای هرس ساقه گیاه، با استفاده ازیک قیچی بالای محلی که ساقه‌ی گل از ساقه‌ی اصلی گیاه جدا می‌شود را ببرید. با جدا کردن برگ‌های زیرین یوکا و سرزنی می‌توان گیاهی ساقه بلند که در انتهای هر ساقه دسته‌ای برگ وجود دارد درست کرد.

آفت ها و مشکلات گیاه یوکا :

ازجمله عوارض گل یوکا میتوان به کج شدن ساقه، خال سیاه، لوله شدن برگ و .. اشاره کرد.

علت کج شدن ساقه یوکا

یکی از عواملی که باعث کج شدن ساقه یوکا شما میشود آبیاری نامنظم می‌باشد. سست شدن ساقه دلایل گوناگونی می تواند داشته باشد؛ فواصل زمانی بین دو آبیاری ثابت باشد در این صورت آبیاری منظم است. گلدان گیاه را به صورت مرتب بچرخانید تا به همه قسمت ها نور بتابد.اگر ساقه فقط انحنا پیدا کرده، بهتر است آن را با قیم ببندید. برای این امر میتوانید خاک گلدان را تعویض کنید بهتر است در اوایل بهار باشد و یا به گلدان کود مخصوص گیاهان آپارتمانی بدهید تا گیاه تقویت شود.

علت خال های سیاه یوکا

لک سیاه یا قهوه ای تیره مربوط به آفت میشه باید با پنبه آغشته به سم گیاه رو خیس کنید یا اینکه در کل ۱۵ روز یکبار سم پاشی کنید. قارچ کش ها برای درمان این بیماری یوکا استفاده می شوند. برگ هایی که قبلاً به شدت آسیب دیده اند را از بین ببرید و گیاه را با این دارو اسپری کنید.

علت لوله شدن برگ یوکا

این مشکل معمولا به علت سرما و یا وجود آفت ایجاد می‌شود. نور کم و گرما نیز میتواند از عواملی باشد که این مشکل را به وجود آورده . گلدان خود را به یک مکان که خنک تر باشد و نور غیر مستقیم بتابد منتقل کنید.آبیاری را منظم انجام دهید و در هر آبیاری کاملا گیاه را سیراب کنید هر ۲ هفته یکبار با کود کامل تقویت شود .در صورت عدم بهبود از سم دیازینون به صورت آبیاری استفاده شود.

دلیل زرد شدن برگ های یوکا

شایع‌ترین علت زردی برگ آبیاری زیاد است. خاک که سنگین است و زهکشی مناسب ندارد. نور کم و ضعیف خورشید از دلایل دیگر است یوکا زمانی شاداب است که چند ساعت در روز نور خورشید را به صورت مستقیم دریافت کند. دلیل دیگر زردی برگ ها بالا رفتن سن گیاه می‌باشد. آفت و گردو غبار نیز میتواند گیاه شما را زرد کند با استفاده از اسپری آب یا پارچه نخی هر ۲ یا ۳ روز یکبار برگ ها را تمیز کنید.

علت شل شدن برگ‌های یوکا

از تابش آفتاب تند ومستقیم به گیاه خودداری شود.دمای محیط را معتدل وخنک نگهدارید.تا خاک خشک نشده آب ندهید. با دست خاک را به اندازه ۲ تا ۳ سانت کنار بزنید و بخشکی خاک را بررسی کنید. اگر خاک به دست شما نچسبد یعنی خاک خشک است. از آب سرد برای آبیاری استفاده نکنید. از آب تصفیه که به دمای محیط رسیده است برای آبیاری استفاده نمایید. برای نفوذ هوا به داخل خاک ،خاک گلدان را خراش دهید. از باز بودن سوراخ‌های انتهای گلدان مطمئن شوید تا آب اضافی از گلدان خارج شود.  

علت سوختگی نوک برگ یوکا

از جمله عواملی که باعث سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی می‌شود، کود دادن بیش از حد، آبیاری زیاد و نداشتن زهکش مناسب میتواند این مشکل را ایجاد کند، با متعادل کردن این موارد مشکل گیاه برطرف می‌شود.

تکثیر گیاه یوکا  :

 اکثر گونه‌های یوکا به ۴ روش اصلی تکثیر می‌شوند.

۱- تکثیر به صورت جدا کردن پاجوش یوکا

پا جوش را از گیاه مادر جدا کنید در فصل بهار این کار را انجام دهید سپس آن را بکارید. جوانه انتهایی گیاه را که ببرید گیاه پس از مدتی در قسمت جوانه دو یا سه شاخه می‌شود که از آن میتوانید در قلمه زدن استفاده نمایید.

۲- تکثیر به صورت تقسیم ساقه و تبدیل به قلمه

یکی از معمول‌ترین روش‌های تکثیر از طریق قلمه ‌می‌باشد.یوکا را در زمان بهار قلمه زنی کنید. قلمه‌ها را از ساقه بی برگ درختچه یوکاجدا کنید. البته جدا کردن قسمت‌های دارای جوانه و برگ گیاه نیز برای انجام تکثیر بهتر است.

۳- تکثیر از طریق جداسازی و کاشت ریزوم

یکی دیگر از روش‌های ازدیاد یوکا، تقسیم ریزوم‌های آن به قسمت‌های ۷.۵ سانتی‌متری و کاشت آن‌ها در بستر شنی کم عمق است. بستر کاشت را در محیط گرمی قرار دهید تا جوانه‌های موجود بر روی ریزوم‌ها رشد کرده و از خاک بیرون آیند. این روش ازدیاد معمول نمی‌باشد. وجود ریزوم در اکثر گیاهان یوکا تضمین شده نیست.

۴- تکثیر با بذر

کاشت بذر معمولا در فصل بهار و در دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد انجام می‌شود. کاشت از طریق بذر کمی دشوار است و مرسوم نمی‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید