آموزش دوخت کت زنانه

در این پست آموزش دوخت کت زنانه با یقه شالی را به شما آموزش می دهیم. یقه شالی از جدیدترین مدل یقه کت مجلسی است که کت شما را از حالت ساده خارج می کند. الگو این کت ایرانی در قسمت پشت دارای ترک است که زیبایی خاصی به کت شما می دهد و ترکیب این کت با شلوار بسیار جالب می شود اما می توانید کت بلند را با سارافون نیز ست نمایید. کت یقه شالی اگر کوتاه دوخته شود می تواند با دامن نیز پوشیده شود. در این آموزش از برش عصایی و آستین کتی ساده و یقه شالی استفاده شده است.

اگر به دوخت مانتو های ساده و شیک علاقه دارید پیشنهاد میکنم  آموزش دوخت مانتو آستین کیمونو را از دست ندهید.

آموزش دوخت کت زنانه(قسمت جلو)

در آموزش دوخت کت مجلسی زنانه یک الگوی بالاتنه ساده رسم کنید.

الگوی بالاتنه ساده قسمت جلو - آموزش دوخت کت زنانه
الگوی بالاتنه ساده قسمت جلو

روی الگوی جلو، از قسمت سرشانه ۲ الی ۳ سانتی متر به سمت داخل علامت می زنیم و A می نامیم. این مقدار برای بازی یقه کت در نظر گرفته شده است. برای خط بازی یقه از خط کمر ۱ الی ۲ سانتی متر بالا می آییم و B نامگذاری می کنیم. نقطه A را هم به صورت خط صاف و هم به صورت خط منحنی می توان رسم کرد. برای رسم پهنای یقه از نقطه A ( بازی یقه در سر شانه ) ، چون می خواهیم پشت گردن حالت تا خورده داشته باشد ۱۰ الی ۱۲ سانتی متر به داخل علامت می زنیم و C می نامیم. از قسمت پایین الگو نیز به همین اندازه به سمت بیرون علامت می زنیم و D نامگذاری می کنیم. نقطه C را به صورت هلال به نقطه D وصل می کنیم.

طراحی یقه روی الگوی جلو

در زیر الگو حدود ۲۰ الی ۲۵ سانتی متر بسته به اندازه ای که می خواهیم بلندی شال باشد پایین می آییم تا نقطه E و خطی رسم می کنیم روی آن خط به موازات نقطه D یعنی به اندازه ۱۰ الی ۱۲ سانتی متر به سمت بیرون می آییم و نقطه F می نامیم. از نقطه D به صورت منحنی مانند شکل زیر روی خط EF یک هلال رسم میکنیم. این قسمت پایین یقه کت را تشکیل می دهد.

تا اینجای آموزش دوخت کت زنانه الگوی جلو را کامل کردیم.

الگوی پایین یقه

آموزش دوخت کت زنانه (دوخت قسمت پشت )

یک الگوی بالاتنه بر اساس اندازه های شخص رسم کنید .

الگوی ساده پشت کت - آموزش دوخت کت زنانه
الگوی ساده پشت کت

بالاتنه پشت را دقیقا از قسمت سرشانه کنار بالا تنه جلو قرار می دهیم . قسمت باز یقه یعنی ۱ الی ۲ سانتی متر را به سمت داخل علامت میزنیم. و از بالا به فاصله یک سانتی متری مانند شکل زیر بالای یقه را رسم میکنیم. و از این نقطه مجدد ۱۰ الی ۱۲ سانتی متر مانند قسمت جلو علامت می زنیم و H نام می دهیم. نقاط H و C را به صورت هلال بهم وصل می کنیم.

رسم یقه بر روی الگوی پشت - آموزش دوخت کت زنانه
رسم یقه بر روی الگوی پشت

قسمت هایی که در شکل رنگ سبز دارد دورریز کار در نظر گرفته شده است. و خطوطی که با رنگ زرد نشان داده شده است را روی یک کاغذ دیگر رولت کنید.

رسم الگوی یقه روی کاغذ الگوی جدا - آموزش دوخت کت زنانه
رسم الگوی یقه روی کاغذ الگوی جدا

یادتان باشد خط سرشانه و خط کمر را روی کاغذ رولت شده رسم نمایید.

بستن ساسون الگوی جلو

الگوی قسمت جلو کت را روی خط پایین کت قیچی کنید و ساسون بزرگ را تا بالای الگو برش دهید تا الگوی شما به دو قسمت تبدیل شود.

ساسون روی سینه را از یک سمت برش دهید و با چسب ساسون را ببندید.

طراحی برش عصایی بر روی کت

از قسمت کف حلقه ۸ الی ۱۲ سانتی متر بالا می آییم و علامت می زنیم و بعد ۱ الی ۲ سانت از ساسون وسط بالاتر می آییم و با خط کش این نقاط را بهم وصل میکنیم. نقطه وسط خط را علامت زده و خطی به اندازه ۲ الی ۳ سانتی متر به سمت بالا رسم میکنیم و بعد از طریق این خط یک نیم دایره رسم میکنیم. برش عصایی با رنگ قرمز در شکل زیر نشان داده شده است.

برش عصایی بر روی الگو جلو

مطابق با همین برش برای قسمت پشت نیز برش عصایی را طراحی میکنیم.

آموزش دوخت ترک پایین کت مجلسی زنانه

با استفاده از خط کش در دو طرف ساسون راسته های دو سمت ساسون را مانند شکل زیر با خط کش رسم کنید.

سپس ساسون را تا بالا قیچی کنید. الگوی کت مجلسی شما در حال حاضر تبدیل به دو الگو شده است. کاغذی زیر الگو ها قرار دهید و برای قسمت مرکز پشت از دو طرف الگو و برای الگوی دیگر از سمت ساسون به اندازه ۴ الی ۵ سانتی متر اوزمان میدهیم تا حالت ترک به خودش بگیرد. همانطور که در شکل زیر اوزمان نشان داده شده است و بخش هاشور خورده دور ریز کار است و در دوخت نیز در نظر گرفته نمی شود. در ادامه آموزش باید ازخط کمر تا پایین کت را اندازه بگیرید و روی اوزمان نیز اندازه کنید و اضافی آن را هلال مانند شکل زیر به پایین کت زنانه وصل کنید تا قسمت ترک کت در همه جای آن یک اندازه باشد و حالت آویزان به خودش نگیرد.

دوخت یقه به کت مجلسی

از قسمت سر شانه که به عنوان خط راهنمای روی الگوی شال علامت زدیم به قسمت سرشانه می دوزیم و قسمت مرکز پشت نیز دوخته می شود و از قسمتی که در شکل زیر علامت زدیم تا خط کمر دوخته می شود و مایقی کار حالت آزاد دارد.

آموزش دوخت کت زنانه(آستین کت)

در آموزش دوخت الگوی آستین کت مجلسی زنانه ما به دو اندازه قد آستین و دور بازو نیاز داریم.

اندازه بازو را با ۳ جمع می کنیم و حاصل را تقسیم بر ۲ می کنیم. مستطیلی به عرض این مقدار و طول قد آستین رسم می کنیم. از سمت چپ روی طول مستطیل از بالا به اندازه شیب آستین+۴ ( برای بزگسال ۱۸ تا ۲۰ سانتی متر ) به سمت پایین علامت می زنیم. مطابق شکل خطی از گوشه سمت راست بالا به نقطه جدید رسم می کنیم. این خط را به سه قسمت مساوی تقسیم می کنیم . روی خط از نقطه ۱/۳ اول که در شکل زیر مشخص است ۲ سانتی بالا می آییم و از قسمت سوم ۱ سانتی متر پایین می آییم و از بندای خط هلالی مانند شکل زیر رسم می کنیم.

به اندازه نصف دور مچ آستین از سمت راست علامت می زنیم و از تاج آستین به این نقطه خطی رسم میکنیم. این الگو را روی کاغذ به صورت متقارن برای قسمت پشت نیز رسم می کنیم. قسمت هلال آستین در جلو را با متر اندازه می گیریم که در اینجا ۱۸ سانتی متر شده است و آن را نصف می کنیم تا وسط آستین را پیدا کنیم . از وسط آستین یک سانتی متر به داخل می آییم و یک هلال جدید رسم می کنیم. قسمت هاشور خورده دور ریز الگو است.سپس آستین را بر اساس الگو بدوزید و بعد آستین را به کت مجلسی وصل نمایید.

سوالات و تجربه خودتون رو برامون زیر همین پست بنویسید ما همیشه برای پاسخ به شما اینجاییم.

برای دیدن نمونه های دیگر کت های زنانه و شیک پیشنهاد میکنم ابتدا مقالات خیاطی سایت را مشاهده و سپس برای دیدن نمونه های بیشتر به اینجا بروید.

دیدگاهتان را بنویسید