آموزش رسم الگوی آستین ساده

در این مقاله به آموزش کامل رسم الگوی آستین ساده میپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

اگر به دوخت مانتو های ساده و شیک علاقه دارید پیشنهاد میکنم  “آموزش دوخت مانتو شنلی” را از دست ندهید.

رسم الگوی آستین به روش گرلاوین

برای دوخت آستین ساده به صورت ظریف و درست، به یک الگوی کامل که اندازه‌های آن با دقت رسم شده باشد نیازداریم. در این بخش، رسم الگوی آستین ساده به روش گرلاوین به شما آموزش داده خواهد شد.

مرحله اول: رسم کادر اصلی الگوی آستین

ابتدا یک مستطیل با ابعاد زیر رسم کنید: عرض مستطیل (خط A-B) : 1/2 (نصف) دور بازو طول مستطیل (خط AA’): طول آستین منهای سرشانه

نکته اندازه‌گیری طول آستین:

همانطور که در پست آموزش نحوه‌ی اندازه‌گیری در خیاطی گفتیم، طول آستین در واقع از طوق گردن تا مچ دست است که در اینجا برای رسم الگوی آستین اندازه‌ی سرشانه از طول آستین کم می‌شود.

طرز اندازه گیری در خیاطی

آموزش نحوه اندازه‌گیری در خیاطی

عرض مستطیل را نصف کنید و یک خط موازی خط AA’ رسم کنید.

(خط CC’) از نقطه‌ی B’ به اندازه‌ی عرض مستطیل (یا به اندازه‌ی خط A’C’) به سمت پایین بیایید و خط A”B” را موازی با عرض مستطیل رسم کنید. نصف خط B’B” را پیدا کنید و آن را F نامگذاری کنید.

از نقطه‌ی C’ به اندازه‌ی یک دهم دور بازو بالا بروید و نام نقطه را D بگذارید.

توجه کنید که اگر یک دهم دور بازوی شما بیشتر از ۳ سانتی‌متر شد، شما فقط ۳ سانتی‌متر بالا بروید.

از نقطه‌ی A’ یک سانتی‌متر پایین بیایید و نقطه‌ی جدید را E نامگذاری کنید.

رسم الگوی آستین

از نقطه C” ( تقاطع خط B”A” با خط DC ) 2 سانت پایین می آییم ( نقطه D’ ) نقاط D ، F ، D’ و E را به یکدیگر مانند شکل یک وصل و یک چهار گوش را تشکیل می دهیم

یک سوم خط DF را بدست آورده از سمت D پایین آمده ( نقطه ب ) و از این نقطه خطی باندازه ۲ سانت عمود بر DF می کشیم ( نقطه د )

به اندازه‌ی یک سوم خط DF از سمت D به پایین می‌آییم. نقطه ی بدست آمده را ب می‌نامیم. از نقطه‌ی “ب” یک خط به اندازه‌ی ۲ سانتی‌متر عمود بر خط DF رسم می‌کنیم.

در ادامه برای رسم الگوی آستین، یک سوم خط D’F را بدست آورده و از D’ به سمت F علامت می گذاریم ( نقطه س) و از این نقطه خطی باندازه یک سانت و نیم عمود بر D’F می کشیم ( نقطه ص )

یک سوم خط D’E را بدست آورده و از D’ به سمتE علامت می گذاریم ( نقطه و) و از این نقطه خطی باندازه نیم سانت و عمود بر D’E می کشیم ( نقطه ی )

به ترتیب نقاط E ، ج ، D ، د ، F را به شکل هلال بهم وصل می کنیم . این هلال قسمت بالای آستین را تشکیل می دهد و می توان با پیستوله هلال بالا را تمیز کشید .

به ترتیب نقاط F ،ص ، D’ ، ی ، E را به شکل هلال به هم وصل می کنیم . این قسمت زیر آستین را تشکیل می دهد برای کشیدن خط آرنج از نقطه D متر را به اندازه سر شانه بالا می‌بریم ( نقطه R ) و به اندازه قد آرنج روی خط AA’ علامت می گذاریم ( نقطه S ) و خطی موازی عرض کادر رسم می کنیم ( خط آرنج )

آموزش رسم کادر اصلی الکوی آستین به روش گرلاوین

شکل (۱) : رسم کادر اصلی الگوی آستین

مرحله دوم رسم الگو

۱ ـ از نقطه A به اندازه ۲ سانتی‌متر داخل کادر شده ( نقطه A1) این نقطه را با یک خط به نقطه‌ی E وصل می کنیم ۲ ـ از نقطه B نیز ۲ سانتی‌متر داخل شده ( نقطه B1 ) و این نقطه را به نقطه F وصل می کنیم ۳ ـ خط EA1 را تا می‌زنیم و خطوط ( E یD’) و ( D’C ) و (CA1 ) را با رولت خیاطی و یاکاربن روی قسمت تا خورده کاغذ کپی می کنیم .

وقتی تای کاغذ را باز و صاف می کنیم نیمه پشت آستین کامل شده است.

۴ ـ کاغذ را روی خط FB1 تا کرده ، خطوط ( FصD’ ) و ( D’C ) و ( CB1 ) را رولت می کنیم تا تصویر این قسمت نیز بر روی دیگر کاغد کپی شود وقتی تای کاغذ را باز و آن را صاف کنید. بنابراین نیمه جلوی آستین کامل شده است .

آموزش رسم الگوی آستین با متد گرلاوین

شکل (۲) : رسم کادر اصلی الگوی آستین

مطابق شکل زیر، سمت چپ الگوی پشت آستین و سمت راست الگوی جلو آستین است.

یک پیشنهاد

برای دیدن مدل ها و الگوهای بیشتر آستین پیشنهاد می‌کنم اینجا را ببینید.

و در آخر…

امیدوارم این مقاله براتون کاربردی بوده باشه. ذره بین همیشه آماده پاسخ
به سوالات و دیدن نظراتتون هست. نظرات و سوالاتتون رو زیر همین پست برامون
بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید