آموزش نگهداری از گیاه زیپلین

نگهداری از گیاه موسی در گهواره ( زیپلین یا رهوئو) با توجه به ظرافت این گیاه از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد از این رو در این مقاله سعی بر آن داریم شما را با نحوه نگهداری و رشد و پرورش این گیاه آشنا سازیم. گیاه زیپلین که به گیاه موسی در گهواره نیز شناخته می شود یکی از بهترین و زیباترین گیاهانی می باشد که از خانواده برگ بیدی و بومی مکزیک می باشد. این گیاه با داشتن برگ‌های پهن به طول ۳۰ سانتی متر در حول محور خود رشد می کند از این رو به فضای بزرگی برای نگهداری از آن نیاز می باشد. رنگ پشت برگ های این گیاه ارغوانی تیره بوده و گل‌های سفید بی نظیری از بین برگ های آن شروع به رشد و خودنمایی می‌کنند.

برای نگهداری از گیاه زیپلین نیاز به انتخاب فضای خاص نمی باشد چرا که این گیاه تحمل بسیار خوبی را در مقابل تابش نور مستقیم دارد و از این طریق به خوبی رشد می کند از این رو می توان گفت برای نگهداری از گیاه زیپلین می توانید آن را در یک مکان با نور زیاد اما فیلتر شده قرار دهید. در ادامه به موارد بسیار مهم و ضروری برای پرورش و مراقبت های گیاه موسی در گهواره اشاره خواهیم کرد.

دلیل نامگذاری موسی در گهواره برای گیاه زیپلین:

نام انگلیسی آن به علت شکل گل‌های آن می باشد، دسته ای از گل های سفید درون بستری به شکل گهواره قرار دارند که یادآور داستان حضرت موسی می باشد ؛
زمانی که مادرش او را درون سبدی قرار داد و در رود نیل رها کرد به همین دلیل این گل موسی در گهواره نامیده شده است.

شرایط محیطی مورد نیاز برای نگهداری از گیاه زیپلین (موسی در گهواره)

نور مورد نیاز گیاه موسی در گهواره

همانطور که در بخش قبلی ذکر کردیم برای نگهداری از گیاه زیپلین نیاز به تعیین مکان خاصی نیست اما تابش نور بسیار به این گیاه بر کیفیت رشد و پرورش آن بسیار تاثیرگذار خواهد بود. هم چنین با توجه به رنگ برگهای این گیاه در مقایسه با دیگر گیاهان سبز می‌توان نتیجه گرفت که نور زیاد ولی غیر مستقیم (فیلتر شده) برای زیبایی رنگ برگ های گیاه موسی در گهواره بسیار گزینه ایده آلی خواهد بود. از این رو پیشنهاد می شود این گیاه را پشت پنجره یا پشت پرده قرار دهید. نور مستقیم سبب سوختگی ریشه گیاه و برگ های آن می‌شود. کمبود نور برای گیاه زیپلین سبب پریدگی رنگ برگ های آن خواهد شد. از این رو در خصوص نگهداری از گیاه موسی در گهواره به این مورد بسیار دقت داشته باشید.

گیاه رهوئو در صورتی که نور کافی دریافت نکند رنگ بنفش آن کمرنگ می‌شود.

دمای مورد نیاز برای نگهداری از گیاه زیپلین

دمای مناسب برای نگهداری از گیاه موسی در گهواره بایستی در حدود ۱۵ الی ۲۵ درجه باشد تا به بهترین شکل ممکن شاهد رشد گیاه خود باشیم. با توجه به اینکه گیاه موسی در گهواره قابلیت تحمل دمای بیشتر از ۲۷ درجه را نیز دارد اما باید به مقدار کافی آبیاری شود اما در مقابل به دمای بسیار پایین حساس بوده و نباید آن را در محیط هایی با دمای کمتر از ۱۵ درجه سانتی گراد قرار داد چرا که این امر سبب از بین رفتن و خشک شدن برگ ها و ریشه گیاه خواهد شد.

در فصل تابستان به دلیل گرمای زیاد احتمال بیماری قارچی برای گیاه موسی در گهواره زیاد می‌شود. بهتر به خاک آن مقداری پودر ذغال اضافه کنید.

آبیاری مناسب برای نگهداری از گیاه موسی در گهواره

آبیاری گیاه رهوئو یکی دیگر از موضوعاتی می باشد که در صورت تمایل و علاقه مندی به نگهداری از گیاه موسی در گهواره باید بسیار دقت و توجه داشته باشید. گیاه زیپلین نسبت به کم آبی مقاومت بسیار بالایی را داراست اما نباید اجازه داد که با کم آبی روبه رو شود هم چنین آبیاری بیش از میزان لازم نیز سبب پوسیدگی و خراب شدن ریشه آن خواهد شد از این رو بهتر است برای آبیاری این گیاه زمان مشخصی را تعیین نموده و در صورت مشاهد خشک بودن خاک تا عمق ۲ الی ۳ سانتی متر بهتر است اقدام به آبیاری گیاه نمایید.

بهتر است آبیاری در تابستان به صورت ۲ روز در هفته و در زمستان ۱۰ روزی یکبار انجام شود.

می‌توانید برای تامین رطوبت گیاه رهوئو غبارپاشی انجام دهید. توجه کنید که غبارپاشی را در نور متقیم آفتاب انجام ندهید چرا که موجب سوختن برگ‌های گیاه می‌شود.

خاک مناسب، نگهداری از گیاه زیپلین

یکی از مهم‌ترین گزینه های نگهداری از گیاه زیپلین یا موسی در گهواره انتخاب صحیح خاک گلدان می باشد که پیشنهاد می شود خاک سبک با زهکشی بالا را در اولویت خود قرار دهید.

 از این رو ترکیب خاک برگ + خاک باغچه و کود دامی می تواند انتخاب مناسبی باشد. سعی کنید مقدار خاک برگ نسبت به دیگر ترکیبات بیشتر باشد و در صورت عدم دسترسی به خاک برگ از ترکیب پیت ماس و پرلیت نیز می توان بهره مند شد.

زمان مناسب تعویض گلدان گیاه موسی در گهواره (زیپلین)

با توجه به اینکه گیاه زیپلین رشد بسیار خوبی دارد و در صورت انتخاب خاک صحیح و نگهداری عالی شاهد رشد سریع آن خواهید بود. توصیه می شود تا زمانی که ریشه های گیاه از زیر گلدان مشاهده نشده به فکر تعویض گلدان نباشید در حالت کلی می توان گفت هر ساله یکبار نیاز به تعویض گلدان گیاه موسی در گهواره خواهید داشت که یک گلدان با سایز بزرگتر را باید جایگزین کنید. در فصل رشد گیاه یعنی فصل بهار و تابستان حتما اقدام به کوددهی نمایید که کوددهی ماهی یکبار مناسب خواهد بود شما می توانید از کودهای زینتی یا کودهای مایع یا محلول در آب برای گیاه زیپلین استفاده کنید.

توجه کنید که کوددهی بیش از حد موجب از بین رفتن گیاه رهوئو می‌شود.

نحوه تکثیر گیاه موسی در گهواره (زیپلین یا رهوئو)

تکثیر گیاه رهوئو از طریق جدا کردن پاجوش و تقسیم بوته انجام می‌شود. برای تکثیر گیاه موسی در گهواره  به راحتی می توانید پاجوش های گیاه مادر را در گلدان قرار داده و به آن خاک ماس و شن اضافه کنید و به مدت دو روز اقدام به آبیاری نکنید در صورت مشاهده اینکه گیاه دراز می شود می توان نتیجه گرفت که سن گیاه شما در حال افزایش می باشد و حتما نیاز به تکثیر دارد  به این منظور می توان از تقسیم ریشه نیز بهره مند شویم که به راحتی چند گلدان تازه از این گیاه زیبا را خواهید داشت. 

خاک مناسب برای کاشت پاجوش‌های گیاه ترکیب‌های  خاک برگ و پیت ماس و یا خاک برگ+ پرلیت و کوکوپیت است.

تکثیر گیاه زیپلین بهتر است در فصل بهار و تابستان انجام شود.

 بیماری‌ها و مشکلات در نگهداری از گیاه موسی در گهواره یا زیپلین:

برگ‌ها قهوه‌ای شده اند:

گیاه در نور مستقیم قرار دارد که موجب سوختگی برگ‌ها شده است.

علت وجود لکه‌های قهوه‌ای روی برگ گیاه زیپلین (موسی در گهواره):

غبار پاشی گیاه در آفتاب باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌های گیاه زیپلین می‌شود.

لوله شدن یا جمع شدن برگ گیاه موسی در گهواره:

سرما و خشکی هوا باعث لول شده برگ‌های گیاه زیپلین به سمت داخل می‌شود.

زرد و قهوه‌ای شدن نوک برگ‌های گیاه زیپلین:

زرد شدن نوک برگ گیاه موسی در گهواره نشان دهنده‌ی تشنگی گیاه است و باید آبیاری شود.

علت زرد شدن برگ‌های پایین گیاه موسی در گهواره و افتادگی برگ‌ها:

افتادگی و زرد شدن برگ‌های پایین گیاه زیپلین به دلیل آبیاری زیاد است. آبیاری زیاد ساقه ی گیاه را له و سیاه می‌کند.

کمرنگ و سبز شدن برگ‌های گیاه زیپلین:

نور کم باعث کمرنگ شدن و سبز شدن برگ‌های گیاه زیپلین می‌شود.

وجود حشرات ریز و قرمز در گیاه موسی در گهواره:

این حشرات ریز و قرمز کنه قرمز هستند که باید برای از بین بردن آن‌ها از سم استفاده کنید.

توجه کنید که سم‌ها را بیش از اندازه استفاده نکنید زیرا باعث از بین رفتن گیاهتان می‌شود. همچنین غبار پاشی گیاه با آب جوشیده‌ی سرد شده در کاهش آفت موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید