آموزش کامل دوخت تونیک ساده بدون الگو

در این پست می خواهیم دوخت تونیک ساده دخترانه بدون الگو را به شما آموزش دهیم. شما در هر سنی که باشید میتوانید هنر خیاطی را یاد بگیرید. شاید بخواهید از راه خیاطی کسب درآمد کنید که با آموزش های بخش خیاطی سایت میتونید کار خود را شروع کنید. گاها افراد چون کشیدن الگو زمان بر است از انواع مدل های بدون الگو استفاده می کنند. در ادامه آموزش یک مدل دوخت تونیک زنانه برای شما آماده کرده ایم که هم برای لباس های تابستانه که از جنس حریر یا نخ هستن مناسب است ، هم لباس های پاییزه . با روشی که به شما آموزش میدهیم میتوانید حتی بلوز های زنانه و دخترانه مورد نظرتان را هم بدوزید. در واقع شما از پایه یاد میگیرید و می توانید با خلاقیت خودتان لباس های ساده و مجلسی بدوزید.

اگر به دوخت مانتو های شیک علاقمند هستید پیشنهاد میکنم مقاله “آموزش دوخت مانتو جلو بسته بدون الگو” را از دست ندهید.

تونیک های دخترانه در تابستان طرفدارن زیادی دارند. در این آموزش یک مدل تونیک بسیار زیبا که در مهمانی ها و خانه میتوانید بپوشید را یاد می گیرید. چون دوخت این مدل تونیک ساده بدون الگو است ابتدا با بیان گرافیکی مدل برش را برای شما توضیح داده و سپس مراحل دوخت آموزش داده می شود.

آموزش گرافیکی برش پارچه

پارچه شما در ابتدا مانند تصویر زیر است یک مستطیل ساده که عرض آن بستگی به عرض پارچه ای که خریداری کرده اید دارد.

مرحله یک برش تونیک - آموزش دوخت تونیک ساده بدون الگو
مرحله یک برش تونیک

پارچه را از وسط از طول تا کنید. قسمت تا شده را به عنوان بالای کار در آموزش دوخت تونیک ساده بدون الگو در نظر بگیرید. قسمت های کنار باز خواهند بود و طول این مستطیل قد کار شما را تشکیل می دهد . (در موقع خرید به اندازه قد انتخابی پارچه خریداری کنید که دور ریز نداشته باشید.)

مرحله دوم برش تونیک - آموزش دوخت تونیک ساده بدون الگو
مرحله دوم برش تونیک

سپس فاصله آرنج تا آرنج دست دیگر را اندازه بگیرید. در این جا این فاصله ۹۰ سانتی متر معادل ۳۵ اینچ است. این اندازه را روی پارچه به صورت یک مستطیل علامت بزنید. و قسمت هایی که علامت زدیم را با قیچی ببرید. دقت کنید که در اینجا برای راحتی فهم موضوع مستطیل در وسط پارچه در نظر گرفته شده است اما برای پارچه هایی که عرض ۱٫۵ دارند ، به صرفه است که از یک سمت ۲ سانت فاصله دهید و بعد مستطیل را علامت بزنید تا اضافی پارچه را بتوانید استفاده نمایید.

مرحله سوم برش تونیک -  آموزش دوخت تونیک ساده بدون الگو
مرحله سوم برش تونیک

برش یقه و آستین

در این قسمت آموزش می خواهیم جای یقه را بدون الگو برش دهیم ، پارچه را از عرض مجدد تا کنید و به شکل یک هلال از گوشه (که وسط کار قبل از تا کردن) با قیچی می بریم. وسط پارچه دقیقا باید مرکز هلال ما باشد.

ارتفاع این حلقه بستگی به انتخاب ما دارد که چقدر می خواهیم در دوخت تونیک یقه باز باشد. مشاهده می کنید که بسیار ساده توانستیم یقه را برش دهیم و نیاز به الگوهای پیچیده نداشتید.

برش یقه تونیک - آموزش دوخت تونیک ساده بدون الگو
برش یقه تونیک

به اندازه گشادی حلقه آستین تونیک ساده دخترانه از بالا در کنار علامت بزنید. در آموزش این دوخت ۳۰٫۵ سانتی متر معادل ۱۲ اینچ در نظر گرفته شده است. گشادی حلقه آستین نیز به سلیقه و انتخاب شما بر می گردد حتی در مدل تونیک آستین دار نیاز بدون الگو برای حلقه آستین میتوانید عمل کنید. از ادامه حلقه آستین تا پایین در دو طرف کوک می زنیم.

برش حلقه و کوک اطراف - آموزش دوخت تونیک ساده بدون الگو
برش حلقه و کوک اطراف

نکته: اگر می خواهید تونیک آستین دار بدوزید حتما اول الگوی آستین را در بیاورید سپس به اندازه حلقه آستینی که برش دادید در اینجا علامت بزنید. هم چنین در این حالت حلقه آستین شما باید یک حالت هلال داشته باشد که خیلی راحت از روی برش آستینی که انجام می دهید می توانید در بیاورید.

تنگ کردن قسمت پایین تونیک

این قسمت آموزش دوخت تونیک دخترانه بدون الگو اختیاری می باشد و اگر می خواهید پایین تونیک تنگ تر باشد و از حالت ساده و آزادی که دارد خارج شود طبق آن عمل کنید. برای تنگ کردن قسمت پایین بعد از اینکه جای حلقه آستین را علامت زدید در پایین کادر به اندازه ای که می خواهیم پایین تونیک تنگ تر باشد از وسط در پایین خطی به اندازه نصف اندازه انتخابی از دو طرف رسم می کنیم و سپس این خط را به نقطه پایین حلقه آستین که علامت زده بودید به شکل یک هلال صفر می کنیم.

برش آستین ، برای تونیک آستین دار

در صورتی که بخواهید تونیک شما آستین هم داشته باشد می توانید خیلی ساده از الگوی سایر لباس های آماده ای که دارید استفاده کنید. قسمت بالایی آستین لباسی را بر روی دو لایه بسته پارچه قرار دهید.

در اطراف آستین به اندازه ای که میخواهید آستین تونیک شما از آستین لباس انتخابی آزاد تر باشد به علاوه یک تا دو سانت جای دوخت روی پارچه با صابون اطراف آستین را علامت بزنید.( توجه کنید که یک سمت آستین روی دو لایه بسته است و جای علامت نیاز ندارد). همین کار را برای آستین دیگر هم انجام دهید.

آموزش دوخت تونیک ساده بدون الگو

مراحل آموزش برش پارچه تونیک ساده دخترانه تکمیل شده است و حالا نوبت به دوخت تونیک بدون الگو می رسد. ابتدا توجه کنید اگر پارچه شما نیاز به سردوز دارد حتما این کار را انجام دهید. در دوخت حلقه آستین بسته به انتخاب شما که آستین دار می دوزید یا بدون آستین دو روش آموزش داده ایم. سایر مراحل دوخت در این دو مدل یکسان است.

دوخت حلقه بدون آستین

برای دوخت حلقه لبه آستین را به اندازه نیم سانت به داخل تا کنید و سپس نیم سانت دیگر تا کنید که دوخت سر دوز داخل قرار گیرد و اصلا مشاهده نشود. برای راحتی کار می توانید ابتدا یک کوک بزنید و سپس دوخت را با چرخ انجام دهید. حلقه آستین تونیک دخترانه بدون الگو آماده شده است.

دوخت حلقه آستین بلند

آستینی را که برش داید روی همان دو لایه بسته از پشت قرار دهید. با صابون یک سانت جای دوخت را در اطراف آستین مشخص کنید. ابتدا پارچه آستین را کامل باز کنید و سر آستین را بر روی یک سانت علامت زده شده بدوزید.

سپس مجدد آستین را تا کنید و از پشت روی یک سانت علامت زده بدوزید. حال با سوزن آستین را با روی همان یک سانتی که مشخص کردیم به یک سانت حلقه آستین وصل کنید. لباس را به پشت برگردانید و از داخل خیلی آروم با چرخ دوخت کنید.

آموزش دوخت یقه و کناره های تونیک دخترانه

سپس در جای کوک کنار از پشت دو طرف تونیک را با چرخ روی درجه متوسط ( درجه ۱ یا ۲ بستگی به جنس پارچه دارد) دوخت نمایید.

برای دوخت یقه مانند دوخت قسمت حلقه بدون آستین عمل کنید.

آموزش دوخت تزئینات یقه تونیک

انواع مختلفی از سنگ ها و گیپورهای زیبایی در بازار موجود است که روی تور هستند. این نوع تورها مانند یک گردنبند بر روی تونیک ساده شما بدون نیاز به الگو خاصی دوخت می شوند و جلوه زیبایی به تونیک دخترانه می دهند. ما به این مدل سنگ ها گردنبند لباس می گوییم و از همین اصطلاح در آموزش خود استفاده می کنیم. برای دوخت این مدل گردنبند لباس ابتدا دور تا دور کار را با قیچی برش دهید. سپس روی لباس قرار دهید و با سوزن ته گرد محل دقیق گردنبند را مشخص کنید. برای زیبایی بیشتر بهتر است از قسمت سرشانه تا سرشانه دیگر را همانند چیزی که ما در آموزش انتخاب کردیم در نظر بگیرید. اما اگر یک سنگ قیمتی زیبا دارید می توانید فقط در قسمت وسط حلقه جلوی تونیک کار کنید.

دوخت گردنبند به تونیک

قبل از دوخت گردنبند به تونیک ساده دخترانه اگر می خواهید یقه لباس شما به اندازه گردنبند باز باشد بدون نیاز به الگو تنها با استفاده از قیچی وقتی لباس را روی مانکن قرار دادید برشی از وسط یقه به پایین و سپس در اطراف برش دهید اما حتما جای دوخت را باقی بگذارید. گردنبند را باز کنید و مانند آموزش مرحله قبل که برای یقه و حلقه آستین گفتیم دوختی به داخل انجام دهید و سپس مجدد این مرحله را تکرار کنید و گردنبند را به یقه با سوزن محکم و دوخت کنید.

با یک نخ همرنگ تور یا با چرخ اطراف گردنبند را با درجه کم بدوزید. یا اگر مبتدی هستید چون ممکن است پارچه شما حالت جمع و کشیدگی پیدا کند با استفاده از یک نخ و سوزن در اطراف گردبند (روی لبه تور) دوخت متوالی و تمیز انجام دهید. این نوع دوخت مانند کوک ریز است اما محکم و با دقت بیشتر باید انجام شود. پس دست خود را زیر پارچه بگذارید و سوزن را در پارچه فرو کنید اما کامل بیرون نیاورید و با فاصله چند میلی سانت مجدد در پارچه فرو کنید و هر سه چهار بار سوزن را بیرون بیاورید و مطمئن شوید نخ نه زیاد کشیده شود و نه خیلی حالت آزاد داشته باشد. حتما بعد از پایان دوخت لبه اضافی تور را قیچی کنید.

برش یقه به اندازه گردنبند لباس - آموزش دوخت تونیک ساده بدون الگو
برش یقه به اندازه گردنبند لباس

دوخت تونیک دخترانه بدون الگو کامل شده است. شما با کمک این آموزش می توانید تونیک های ساده و زیبایی برای خود و اطرافیان بدوزید و از خیاطی لذت ببرید.

پیشنهاد میکنم ابتدا مقالات خیاطی سایت را مشاهده و سپس برای دیدن نمونه های بیشتر تونیک به اینجا بروید.

ویدیو آموزش دوخت تونیک ساده بدون الگو

در زیر ویدئو آموزش دوخت تونیک ساده دخترانه بدون الگو را برای شما قرار دادیم.


دیدگاهتان را بنویسید