اصول دکوراسیون داخلی برای آپارتمان‌های کوچک

اصول دکوراسیون داخلی برای آپارتمان‌های کوچک مدت هاست که در کلان شهرها به خصوص کلان شهرهایی مثل تهران دغدغه مردم شده است. دیگر خبری از خانه های بزرگ و حیاط دار نیست و خانه های بزرگ جای خود را به آپارتمان های کوچک و جمع و جور داده اند که دکوراسیون و چیدمان مخصوص خود را می خواهد؛ در آپارتمان‌های با متراژ پایین، یک دکوراسیون و چیدمان مناسب و اصولی می‌تواند در زیبایی و بزرگنمایی محیط خانه بسیار موثر باشد. در این مطلب، ذره‌بین با ارائه‌ی اصول دکوراسیون داخلی برای آپارتمان های کوچک به شما کمک می‌کند تا چیدمان آپارتمان کوچک خود را به بهترین حالت ممکن انجام دهید. همچنین می‌توانید با ذره‌بین همراه باشید تا به شما کمک کند بهترین ایده‌ها برای طراحی ناهارخوری‌های مناسب برای آپارتما‌ن‌های کوچک، استفاده‌ی بهینه‌ از فضاهای به ظاهر غیر قابل استفاده ( مثل قناسی‌ها، کنار ستون ها، زیر پله‌ها و…)، طراحی کابینت ( به سبک‌های مدرن و کلاسیک) و… داشته‌باشد.

مطالب این مقاله:

  • اصول طراحی آپارتمان‌های کوچک
  • نمونه عکس‌های طراحی داخلی آپارتمان‌های کوچک
  • طراحی میزناهار خوری مناسب برای فضاهای کوچک

برای طراحی دکوراسیون یک آپارتمان کوچک اصول زیر را در نظر بگیرید:

نورپردازی در دکوراسیون داخلی را جدی بگیرید

نورپردازی یکی از مهم‌ترین اصول بزرگنمایی چیدمان منزل کوچک است، چراکه فضاهای تاریک و کم نور کوچک تر از فضاهای پر نور دیده می شوند. در صورتی که نورگیر مناسب برای داشتن نور طبیعی ندارید، حتما از نورهای مختلف مصنوعی برای فضای داخلی تان استفاده کنید تا فضایی روشن و پرنور داشته باشید.

مبلمان راحتی انتخاب کنید

در صورتی که آپارتمان شما کوچک است انتخاب مبلمان استیل و کلاسیک باعث کوچکتر جلوه دادن خانه‌ی شما خواهد شد. بهترین مبلمان برای چیدمان خانه های کوچک، مبلمان راحتی، نیم ست، تاشو و ال شکل است که علاوه بر کارایی مطلوب فضای شما محدود نمی کند.

برای آپارتمان‌های کوچک از فرش های کوچک استفاده کنید

برای دکوراسیون منزل کوچک انتخاب فرش های بزرگ اصلا توصیه نمی شود. با توجه به اینکه امروزه اکثر آپارتمان ها دارای کفپوش های مدرن است پس به راحتی می توانید از فرش های کوچک تر برای فضای داخلی تان استفاده کنید که تمام سطح کف را نپوشاند. اگر کف فضای شما موزاییک است حتما از موکت های بدون طرح، با بافت عمودی شکل و رنگ خنثی برای مفروش کردن دکوراسیون داخلی منزل کوچک استفاده کنید. توجه داشته باشید که انتخاب فرشی که بیش از حد کوچک باشد، مخالف با اصول فنگ‌شویی است.

از پرده های بلند استفاده کنید

برای چیدمان خانه های کوچک آپارتمانی با سقف های کوتاه بهترین انتخاب استفاده از پرده های بلند است. پرده های بلند با رنگ های خنثی با ایجاد انحراف بصری سقف شما را بلندتر از قبل نشان دهد در نتیجه فضای شما بزرگ تر دیده می شود. برای این منظور پرده را از سقف نصب کنید به نحوی که تا روی زمین قرار بگیرد.

از سطوح عمودی فضا استفاده کنید

وقتی آپارتمان کوچک دارید پس شما باید از تمام بخش های موجود در فضا به خصوص فضاهای عمودی نهایت استفاده را داشته باشید. برای این منظور می توانید از شلف ها و طبقات عمودی روی دیوار کمک بگیرید و به لوازم و وسایل خود نظم ببخشید.

استفاده از آینه را در دکوراسیون داخلی

استفاده از آینه یکی از قدیمی ترین ترفندهای بزرگنمایی فضا است. آینه ها را می توانید مقابل منابع نوری نصب کنید و به سادگی فضای داخلی تان را دو برابر کنید. حتما توجه داشته باشید که آینه ی انتخابی شما ابعاد مناسبی داشته باشد استفاده از آینه های کوچک نه تنها فضای شما را بزرگ نشان نمی دهد بلکه فقط در فضای شما اغتشاش بصری ایجاد می کند.

از بی نظمی در فضا بپرهیزد!

بی نظمی و اغتشاش بصری دشمن فضاهای کوچک است. برای جلوگیری از اغتشاش بصری در فضا همیشه لوازم اضافی را از فضای خود دور کنید و نسبت به مرتب بودن فضا حساس باشید.

از رنگ های خنثی در دکوراسیون داخلی استفاده کنید

در چیدمان منزل کوچک حتما از بافت و طرح های ساده استفاده کنید، توجه داشته باشید که حتما رنگ های انتخابی لوازم و وسایل تان ساده و نزدیک به رنگ های خنثی باشد، پارچه هایی با طرح و رنگ های شلوغ را کنار بگذارید و تا حد امکان از یک ترکیب رنگ ساده برای فضای داخلی تان استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از سایت‌های مختلف برای ایده گرفتن استفاده کنید.

در ادامه نمونه‌هایی از آپارتمان‌های طراحی شده با متراژ پایین را ببینید:

طراحی دکوراسیون یک آپارتمان کوچک با متراژ 40 متر
دکوراسیون داخلی یک آپارتمان ۴۰ متری
طراحی دکوراسیون یک آپارتمان کوچک با متراژ 45 متر
دکوراسیون داخلی یک آپارتمان ۴۵ متری

طراحی میز ناهارخوری برای آپارتمان‌های کوچک

معمولا وقتی متراژ آپارتمان پایین باشد، خانواده‌ها تصمیم می‌گیرند که میز ناهار خوری را از دکوراسیون خود حذف کنند. در صورتی که اگر طراحی درستی انجام شود، براحتی می‌توانید یک میز ناهارخوری نیز در یک سالن هر چند کوچک خود جا دهید. در ادامه‌ی مطلب شما را با نمونه‌هایی از میزهای ناهار خوری که برای فضای کوچک طراحی شده‌اند آشنا ‌می‌کنیم تا بتوانید از آن‌ها برای منزل خود استفاده کنید.

اصول دکوراسیون داخلی برای آپارتمان‌های کوچک
طراحی میز ناهارخوری در زیر پنجره مناسب برای آپارتمان‌های کوچک
اصول دکوراسیون داخلی برای آپارتمان‌های کوچک
طراحی میز ناهارخوری مناسب برای آپارتمان‌های کوچک
طراحی میز ناهارخوری در یک فضای کوچک
طراحی میز ناهارخوری مناسب برای آپارتمان‌های کوچک
اصول دکوراسیون داخلی برای آپارتمان‌های کوچک
طراحی میز ناهارخوری مناسب برای آپارتمان‌های کوچک
طراحی میز ناهارخوری در یک فضای کوچک
طراحی میز ناهارخوری در زیر پنجره مناسب برای آپارتمان‌های کوچک
طراحی میز ناهارخوری در یک فضای کوچک
طراحی میز ناهارخوری با صندلی‌هایی به شکل مبل ال برای آپارتمان‌های کوچک

امیدوارم از مقاله ” دکوراسیون داخلی برای آپارتمان‌های کوچک ” لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید