خواص سیاه‌دانه؛ منبع بزرگی از آنتی‌اکسیدان‌ها!

پیش از آن که سراغ خواص سیاه‌دانه برویم بد نیست تا با پیشینه این دانه ارزشمند بیشتر آشنا شویم. سیاه‌دانه یکی از مشتقات مصرفی و پر کاربردی است که از یک بوته به ارتفاع سی‌سانتی‌متر برداشت خواهد شد. این ماده حاوی عطر و طعم خاصی است و از همان ابتدا به عنوان یک چاشنی در غذاها، ترشیجات و مرباها کاربرد داشته است. هرچند خواص دارویی آن بیش از طعم و عطر آن می‌تواند به فاکتوری برجسته برای سیاه‌دانه تبدیل شود اما با این وجود نمی‌توان منکر عطر دلربای آن در محصولات غذایی مثل نان‌ها شد. بشر از همان ابتدای استفاده از این دانه کم‌وبیش متوجه خاصیت زیاد آن شد و برای درمان بیماری‌های متعددی از جمله برونشیت و  اسهال مزمن از ترکیبات مختلف به روش‌های مختلفی استفاده کرده است. با ما همراه باشید تا هشت خاصیت برجسته از خواص سیاه‌دانه را مورد بررسی قرار دهیم.

نمای ظاهری سیاه‌دانه
نمای ظاهری سیاه‌دانه

اولین خاصیت از خواص سیاه‌دانه؛ مخزن آنتی‌اکسیدان‌ها

آنتی‌اکسیدان‌ها مواد اولیه‌ای هستند که رادیکال‌های مضر موجود در بدن را خنثی ساخته و از صدمه زدن آن‌ها به سلول‌های بدن جلوگیری می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهند که وجود مقداری کافی از آنتی‌اکسیدان ‌ها در بدن برای پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها از جمله سرطان مفید باشد. اهمیت این نکته تا حدی است که یکی از فاکتورهای تعیین سلامت رژیم غذایی مصرف متوازن آنتی‌اکسیدان ‌ها در طول روز است. در اصل برخی مطالعات نشان می‌دهند که اثر اصلی این مواد در جلوگیری از ابتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی، گوارشی و سرطان است. خواص سیاه‌دانه فقط منحصر به خود دانه‌های نیست بلکه روغن سیاه‌دانه نیز حاوی همین خواص یاد شده است. پس اگر خواهان کاهش شانس ابتلا به بیماری‌های خطرناکی همچون دیابت و سرطان هستید، سعی کنید استفاده از خواص سیاه‌دانه را در رژیم غذایی روزانه خود لحاظ کنید.

روغن سیاه‌دانه و خواص آن
روغن سیاه‌دانه

دومین خاصیت از خواص سیاه‌دانه؛ کاهش کلسترول خون

کلسترول که نوعی چربی است، به شکلی طبیعی در بدن وجود دارد؛ این بدان معنی است که بدن شما در حد تعادل به این مواد نیاز دارد اما افزایش ناگهانی و بی‌رویه آن در بدن می‌تواند باعث انسداد شریان‌ها شده و زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی و عروقی باشد. یکی از خواص سیاه‌دانه کاهش کلسترول بد خون است. هفده مطالعه و تحقیق متفاوت در این زمینه نشان می‌دهند که مصرف سیاه‌دانه در اکثر افراد باعث کاهش کلسترول LDL در خون می‌شود. به علاوه در کنار این خاصیت از خواص نهفته باید گفت که مصرف روغن سیاه‌دانه در کنار کاهش کلسترول LDL که یک کلسترول مضر در بدن است باعث افزایش کلسترول HDL که یک کلسترول مفید است خواهد شد.

سومین خاصیت از خواص سیاه‌دانه؛ مبارزه با سرطان

همانطور که گفته شد بیشتر خواص سیاه‌دانه به واسطه سطح بالای آنتی‌اکسیدان در ترکیبات آن است. تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف سیاه‌دانه تأثیر مستقیم و فزاینده‌ای بر رادیکال‌های آزاد عامل سرطان دارد و کمک می‌کند تا این بخش‌های مضر خنثی شوند. این در حالی است که همزمان با کاهش شدت پیشرفت سرطان از طرفی موجود جلوگیری از مرگ و میر سلول‌ها در بدن خواهد شد و از این طریق کمک می‌کند تا در طول یک مبارزه نفس گیر با سرطان، وضع کلی بدن در شرایط متعادل‌تری بماند. هر چند تمام این‌ها احتمالاتی بر مبنای خواص آنتی‌اکسیدان هاست اما قطعاً بد نیست تا در هر صورت بر خواص سیاه‌دانه برای مبارزه با سرطان تکیه کنیم.

چهارمین خاصیت از خواص سیاه‌دانه؛ مؤثر در کشتن باکتری‌ها

باکتری‌های مضر و بیماری‌زا همچنان به عنوان عامل بسیاری از بیماری‌های خطرناک بشری شناخته می‌شوند. برخی بررسی‌ها نشان می‌دهد که یکی از خواص سیاه‌دانه کاهش باکتری‌ها به وسیله از بین بردن فضای کشت آن‌ها در بدن است. به همان میزان که یک آنتی‌بیوتیک با سطح متوسط اثرگذاری توان ایجاد از بین باکتری‌های موجود در بدن شما را دارد، خواص سیاه‌دانه نیز مؤثر هستند.

پنجمین خاصیت از خواص سیاه‌دانه؛ کاهش التهابات

در بسیاری موارد التهاب یک پاسخ طبیعی سیستم دفاعی به خطرات خارجی است که به بدن کمک می‌کند تا در برابر آسیب و عفونت‌های احتمالی مقاومت کند. در کنار این، خود التهابات مزمن نیز می‌توانند به عاملی برای ایجاد بیماری‌های خطرناکی مثل سرطان، دیابت و بیماری‌های قلبی تبدیل شوند پس در مواقع لزوم باید تلاش کنیم تا با تکیه بر خواص سیاه‌دانه ، این التهابات مزمن را کاهش دهیم. در یک تست زیست‌شناسی مقادیری از روغن سیاه‌دانه به بدن موش‌هایی با التهاب شدید مغز و نخاع تزریق شد و پژوهشگران در نهایت متوجه شدند که خواص سیاه‌دانه باعث کاهش این التهابات شده است.

ششمین خاصیت از خواص سیاه‌دانه؛ محافظت از کبد

کبد یک عضو بسیار مهم در چرخه عملکرد بدن است. این عضو مهم با حذف سموم و مواد مضر خون کمک می‌کند تا در کنار کاهش ناخالصی‌های خون، پروتئین و سایر مواد شیمیایی حیاتی به سایر اعضای بدن برسند. مطالعات معتبری وجود دارند  که گوهی بر این مدعا هستند که یکی از خواص سیاه‌دانه افزایش سلامت کبد است. خواص سیاه‌دانه هم باعث پیشگیری از صدمات احتمالی به کبد خواهند شد و هم در حین خود عارضه نیز کمک می‌کنند تا کبد سریع‌تر بتواند وصع مناسب را ریکاوری کند.

هفتمین خاصیت از خواص سیاه‌دانه؛ متعادل کردن قند خون

بر کسی پوشیده نیست که وجود مقادیر بالایی قند در ترکیبات خون می‌تواند عاملی بروز عوارض مرگباری برای بدن باشد. از آسیب زدن به بافت چشم تا ایجاد نقصان در ارگان‌های حیات بدن، همه و همه عوارضی هستند که ازدیاد قند خون در ایجاد آن‌ها می‌تواند نقش مهمی داشته باشد. برخی یافته‌های نظری و تجربه‌های سنتی نشان می‌دهند که مصرف مداوم سیاه‌دانه و روغن آن باعث تعادل قند خون خواهد شد. پس اگر شما نیز به یکی از سطوح دیابت مبتلا هستید، بد نیست تا از خواص سیاه‌دانه برای کنترل نسبی بیماری خود کمک بگیرید.

هشتمین خاصیت از خواص سیاه‌دانه؛ جلوگیری از زخم معده

از خواص سیاه‌دانه برای جلوگیری از زخم معده یا حتی بهبود وضعیت آن کمک بگیرید. بسیاری منابع نشان می‌دهند که مصرف روغن سیاه‌دانه در کنار غذا ضمن تسهیل وضعیت گوارشی، کمک می‌کند تا زخم معده شما التیام پیدا کند. این سیاه‌دانه اثری مستقیم و قطعی روی از بین بردن زخم معده داشته باشد همچنان تحت بررسی است اما دست کم می‌توان اطمینان داشت که این ماده گرانبها باعث التیام چشم‌گیر دردهای ایجاد شده توسط زخم معده خواهد شد.

مطالب پیشنهادی برای شما:

دیدگاهتان را بنویسید