طرز اندازه گیری در خیاطی

طرز اندازه گیری در خیاطی باید بسیار دقیق و صحیح باشد. الگوی کار شما بر اساس این اندازه ها رسم می شود و در نهایت خروجی کار شما را این اندازه ها تعیین می کنند. پس برای داشتن لباسی زیبا همانقدر که مراحل رسم الگو و دوخت اهمیت دارد، طرز اندازه گیری نیز مهم است. حتی در برخی روش ها اگر اندازه گیری دقیق باشد می توان بدون پرو لباس در مراحل الگو و دوخت کار را پیش برد. در ادامه شما را با روش اندازه گیری صحیح در خیاطی آشنا می کنیم.

اگر به دوخت مانتو های ساده و شیک علاقه دارید پیشنهاد میکنم  آموزش دوخت مانتو آستین کیمونو را از دست ندهید.

برای شروع آموزش طرز اندازه گیری فرد باید لباسی نازک که جذب بدن باشد پوشیده باشد. شخص دست هایش را در حال آزاد و آویزان بگیرید. نواری را دور کمرش در امتداد آرنج شخص ببندید. در روش های مختلف خیاطی اندازه های عرضی با کلمه دور و اندازه های طولی با کلمه قد شناخته می شود.

مطالبی که در بخش طرز اندازه گیری در خیاطی می خوانید:

  • اندازه های عرضی
  • اندازه های طولی

طرز اندازه گیری در خیاطی(اندازه های عرضی)

طرز اندازه گیری اندازه های عرضی در خیاطی
اندازه های عرضی در خیاطی

۱٫ دور کمر

متر را روی نواری که بسته اید بگذارید و اندازه بگیرید. متر را نباید خیلی محکم دور کمر حلقه کرد باید کمی آزاد بگذاریم. این خط در واقع از گودی کمر رد می شود و به آن اندازه دور کمر می گویند.

۲٫ دور باسن

متر را دور باسن جوری که متر بتواند چرخش داشته باشد و خیلی محکم نباشد، در برجسته ترین قسمت باسن اندازه می گیریم. طرز اندازه گیری دقیق دور باسن در خیاطی برای افرادی که شکم دارند بدین صورت است که متر را از پشت دور باسن حلقه میکنیم از قسمت جلو آنقدر متر را جلو می آوریم که متر در راستای شکم قرار بگیرد. روش دیگر این است که خط کش بلندی را عمودی روی شکم قرار دهیم و حلقه باسن را از روی خط کش عبور دهید.

نکته: در استاندارد خیاطی دور باسن تا خط کمر باید ۲۱ تا ۲۳٫۷ سانتی متر باشد.

۳٫ دور سینه

در طرز اندازه گیری دور سینه، متر را از پشت کمر و زیر بغل به جلو در برجسته ترین نقطه سینه حلقه می کنیم. دور سینه معمولا ۵ سانت از دور باسن کمتر است. اما ممکن است در افراد مختلف این مقدار متفاوت باشد و این اندازه بر اساس سایز های استاندارد در خیاطی مشخص شده است.

۴٫ دور بازو

دست را در حال خمیده نگه دارید تا بازرو در بزرگترین حالت خود باشد.

متر را در برجسته ترین قسمت بازو حلقه کنید و به اندازه یک انگشت داخل متر جا بگذارید. این اندازه دور بازو خواهد بود.

۵٫ دور مچ

متر را دور مچ حلقه کنید و به اندازه سه انگشت از داخل آزاد بگذارید و اندازه گیری نمایید.

۶٫ گودی گردن

یک سر متر را در گودی جلوی گردن بگذارید. با متر دور گردن تا نقطه اول را اندازه بگیرید.

۷٫ پهنای شانه

متر را عرضی روی شانه قرار می دهیم و فاصله از خط گردن تا استخوان سرشانه ( جایی ک متر حالت افتاده پیدا کرده است) را اندازه می گیریم.

۸٫ کارور پشت

طرز صحیح اندازه گیری کارور پشت در خیاطی
کارور پشت

فاصله عرضی محل اتصال دست به بدن تا محل اتصال دست دیگر به بدن از پشت را کارور پشت می گویند.

۹٫ کارور جلو

در قسمت جلوی بدن محل اتصال دست چپ به بدن تا محل اتصال دست راست به بدن به صورت عرضی کارور جلو نامیده می شود.

نکته: برای اندازه گیری مقدار ماکسیمم و مینیمم کارور جلو یک بار وقتی دست ها حالت آویزان دارند فاصله را اندازه بگیرید و باری دیگر وقتی کف دست ها از پشت به هم زده شده است. این موضوع برای کارور پشت هم صادق است که حالت ماکسیمم زمانی است که کف دست ها ازجلو روی هم باشد.

۱۰٫ فاصله دو سینه

به فاصله عرضی دو سر سینه گفته می شود.

سر سینه نقطه ای است که اگر متر را از بالا تا سینه روی آن آزاد بگذارید، متر از بدن جدا شود.

۱۱٫ پهنای زانو

زانوها را در حالت خمیده نگه دارید و عرض زانو را اندازه بگیرید. به نصف این عرض که در الگوی شلوار استفاده می شود پهنای زانو می گویند. هم چنین می توانید این اندازه را از جدول اندازه های استاندارد در خیاطی پیدا کنید.

طرز اندازه گیری در خیاطی(اندازه های طولی)

روش صحیح اندازه گیری طولی در خیاطی
اندازه های طولی در خیاطی

۱٫ قد بالاتنه پشت

از اولین مهره گردن فرد در پشت سر تا نوار دور کمر را اندازه میگیریم.

۲٫ قد بالاتنه جلو

بر روی سرشانه در کنار گردن تا سر سینه را اندازه می گیریم.

۳٫ قد باسن

دو روش اندازه گیری وجود دارد که هر دو طرز اندازه گیری صحیح است. یا با متر از زیر نوار کمر تا برجسته ترین قسمت باسن اندازه می گیریم. یا این که از فرد بخواهید روی صندلی بشیند و از زیر نوار کمر تا کف صندلی را اندازه بگرید. در استاندارد های خیاطی قد باسن برابر با یک هشتم قد فرد است.

۴٫ بلندی سینه

از روی سرشانه در کنار گردن تا سر سینه را بلندی سینه می گویند.

۵٫ قد آستین

دست ها را در حال خمیده( دست به کمر)به کمر نگه می داریم. متر را از آخرین نقطه سرشانه از روی دست تا مچ دست عبور می دهیم. در این حالت بیشترین اندازه به ما داده می شود که برای قد آستین استفاده می شود. گاها افراد از کنار گردن اندازه گیری می کنند و بعد اندازه سرشانه را از آن کم میکنند تا قد آستین به دست آید.

نکته: حتما باید برای اپل ۲ الی ۳ سانتی متر به اندازه قد آستین اضافه نمایید.

۶٫ قد لباس

قد لباس بستگی به مدل انتخابی شما دارد اما کلیات آن به این صورت است که از نقطه کنار گردن از سر سینه عبور می دهیم و تا بلندی مورد نظر اندازه میگریم.

۶٫ قد دامن

طرز صحیح اندازه گیری قد دامن در خیاطی بدین صورت است که از جلو زیر نواری که دور کمر بستیم تا بلندی مد نظرمان اندازه می گیریم.

نکاتی پیرامون قد دامن در رسم الگوی دامن:

  • حتما باید از کفشی که بعدا می خواهم با این دامن بپوشیم هنگام اندازه گیری استفاده کنیم.
  • اگر فرد دارای باسن برجسته هست یا اینکه در اطراف کمر برجستگی هایی دارد. این اندازه را طبق آموزش از پشت و از کنار پهلو مجدد اندازه بگیرید. این سه اندازه نباید اختلاف زیادی داشته باشند و اگر اینطور بود به اندازه به قد دامن اضافه نمایید که این اختلاف کم تر شود.

۷٫ بلندی از کمر تا زانو

با متر از گودی کمر تا پشت زانوی پا را اندازه بگیرید. این اندازه در الگوی شلوار استفاده می شود.

سوالات و تجربه خودتون رو برامون زیر همین پست بنویسید ما همیشه برای پاسخ به شما اینجاییم.

پیشنهاد میکنم ابتدا مقالات خیاطی سایت را مشاهده و سپس برای دیدن نمونه های بیشتر مانتو های جلو بسته و شیک به اینجا بروید.

مطالب پیشنهادی برای شما:

دیدگاهتان را بنویسید