طرز تهیه ته چین مجلسی

ته چین مرغ از غذاهای بسیار لذیذی است که هر کدبانوی ایرانی به دنبال طرز تهیه آن است. ته چین مرغ مجلسی را هم با گوشت و هم با مرغ می توان آماده کرد. در زیر طرز تهیه مرحله به مرحله ته چین مجلسی زعفرانی را برای شما آورده ایم. مقدار مواد گفته شده در این آموزش ته چین مرغ مناسب برای ۴ نفر می باشد. ته چین مجلسی را می توان بسیار ساده تهیه کرد و بعد بر روی آن تزئین کرد اما در این پست ته چین قالبی مجلسی را یاد خواهید گرفت که در کنار یک دسر خوشمزه ترکیبی عالی برای میهمانی های شما خواهد بود.

انواع ته چین

تهچین گوشت و بادمجان ، تهچین مرغ ، تهچین مرغ و بادمجان ، تهچین بادمجان از انواع تهچین می‌باشد.

مواد لازم در طرز تهیه ته چین مجلسی مرغ برای ۴ نفر

 • ماست چکیده: ۴ پیمانه ، یک پیمانه برای تزئین
 • مرغ پخته شده: ۱٫۵ لیوان پر خورد شده
 • زرشک:۳ قاشق غذاخوری یا مقدار دلخواه
 • خلال پسته : ۳ قاشق غذاخوری یا مقدار دلخواه
 • خلال بادام: ۳ قاشق غذاخوری یا مقدار دلخواه
 • آب زعفران غلیظ : به مقدار لازم
 • نمک و فلفل : به مقدار لازم
 • گلاب : ۲ قاشق غذاخوری
 • پودر هل : ۱ قاشق غذاخوری
 • روغن مایع : کمی بیشتر از یک پیمانه
 • تخم مرغ: ۳ عدد
 • برنج ( ترجیحا کامفیروزی) : ۳ پیمانه به صورت خشک

طرز تهیه ته چین مرغ مجلسی به صورت مرحله ای

در این بخش طرز تهیه ته چین مجلسی به صورت مرحله به مرحله را یاد خواهید گرفت.

توجه کنید که روش پخت برنج و مرغ برای ته چین بر خلاف تصور بیشتر افراد اهمیت بسیاری دارد و به همین علت به طور کامل روش تهیه این دو را برایتان آورده ایم.

هم چنین در ترکیب کردن این مواد باید نسبت درستی رعایت شود تا طعم خوبی بگیرد.

طرز تهیه و روش پختن مرغ برای ته چین مجلسی

روش های ساده ای که برای پختن مرغ در خورشت را بلدید در ته چین مجلسی ممکن است برایتان مشکل ساز شود و بوی زهم مرغ در غذا مشخص شود . در زیر دستوری یاد میگیرید که به راحتی بوی مرغ را می گیرد و به آن طعم خوبی می دهد. شما از این طرز تهیه مرغ در پخت غذا های دیگر مانند اکبر جوجه نیز می توانید استفاده نمایید.

اگر طرفدار غذاهای گیاهی هستید می توانید بادمجان را جایگزین مرغ کنید و یک غذای عالی با بادمجان درست کنید.

طعم دار کردن مرغ

پوست مرغ را بگیرید یک عدد پیاز را رنده درشت بزنید و آب آن را به مرغ اضافه نمایید.

۱ قاشق آب زعفران را به مرغ اضافه نمایید.

فلفل سفید نکوبیده تهیه کنید و آن را آسیاب کنید و به اندازه یک قاشق و یک قاشق پاپریکا به مرغ اضافه نمایید. زنجبیل تازه تهیه کنید و آن را به اسلایس های نازک گرد ببرید و در فریزر بگذارید و در هر پخت یک اسلایس نازک زنجبیل را رنده و روی مرغ بریزید. یک عدد لیموی سبز تازه و نمک روی مواد میریزیم.

نکته: می توان به جای آب لیموی خالص از ترکیب آب وآب لیمو استفاده کرد.

روکش غذا بکشید و به مدت ۲۴ ساعت در یخچال نگه دارید تا مرغ بخوبی طعم دار شود.

پختن مرغ

روش پخت مرغ - طرز تهیه ته چین مرغ مجلسی
پخت مرغ در ته چین

یک قاشق روغن در تابه ای ریخته و مرغ را به تابه منتقل کنید . حرارت زیر تابه را روی کم تنظیم کنید وقتی یک طرف مرغ کمی حالت پخته گرفته آن را برگردانید تا طرف دیگر نیز کمی حرارت ببیند. بعد از چند دقیقه آب موادی که روی مرغ در ظرف بود را به تابه منتقل کنید  و سر تابه را بگذارید و با حرارت ملایم اجازه دهید مرغ بپزد.

می توانید خیلی کم آب به مرغ اضافه کنید اما اگر شعله را ملایم نگه دارید نیازی نیست.

پختن برنج در تهیه ته چین

برنج را از قبل با نمک دریا اجازه دهید که خیس بخورد. بهتر است از برنج کامفیروزی برای طعم بهتر استفاده شود.

پختن برنج - طرز تهیه ته چین مرغ مجلسی
پختن برنج

هنگامی که آب در قابلمه جوش آمد برنج را به آن اضافه نمایید. و بین ۵ تا ۰ دقیقه بسته به نوع برنجتان بگذارید برنج جوش بخورد. یک جوش بیشتر از زمانی که می خواهید برنج را ابکش نمایید صبر کنید و سپس برنج را صاف نمایید.

پلو را ابکش کنید و در حد چند دقیقه اجازه دهید از گرمای آن کاسته شود.

ترکیب مواد و آماده سازی مواد اصلی

دو عدد زرده تخم مرغ و یک تخم مرغ کامل را در ظرفی ریخته و گلاب را به آن اضافه کنید و هم بزنید. سپس آب زغفران غلیظ را به این مواد اضافه نمایید. چون می خواهید ته چین مجلسی درست کنید مقدار آب زعفران به نطر خودتان بر می گردد و در طرز تهیه مقدار معینی را تعیین نکریم اما هر چقدر آب زعفران بیشتری اضافه نمایید رنگ ته چین شما بهتر و بوی زهم تخم مرغ کمتر احساس می شود. نصف مقدار روغن که در دستور مواد لازم که در اینجا برای ۴ نفر معادل ۷۵% یک پیمانه یعنی یک پیمانه خالی ات را به مواد بالا اضافه نمایید و مجدد هم بزنید. ۳ پیمانه ماست را در پارچه ای قرر دهید و بگذارید که آب آن برود ، سپس ماست چکیده ای که آب ندارد را به مواد اضافه کنید.

در حین هم زدن ، نمک، کمی فلفل قرمز و پودر هل به مقداری که در دستور گفته شده است را اضافه نمایید. هل نکوبیده را در ظرفی ریخته و با هاون خوب بسایید تا یک پودر هل تازه و خوش عطر داشته باشید ( به هیچ عنوان استفاده از پودر هل آماده توصیه نمی شود ) و به همراه برنج به موادتان اضافه نمایید و هم بزنید. در طرز تهیه ته چین مرغ مجلسی، با استفاده از یک قیچی نان یا قیچی مرغ ،مرغ ها را به صورت مکعب های کوچک کوچک برش دهید. می توانید مرغ ها را ریش ریش کنید اما مکعبی کردن مرغ ها ته چین شما زیباتر و مجلسی می کند. نصف مقدار مرغ خورد شده را در این مرحله به مواد اضافه نمایید.

مخلوط کردن مواد در طرز تهیه این غذای خوشمره اهمیت دارد و به شما یک ته چین مجلسی می دهد.

روش پخت در طرز تهیه ته چین مرغ مجلسی

ته چین مجلسی را در هر ظرفی می توان آماده کرد اما پیشنهاد ما به شما استفاده از قالب های سیلیکونی مربع یا دایره است و همچنین ته چین در قالب مافین که می توان در فر نیز از آن ها استفاده کرد. پس ته قالب ها را با فرچه کوچکی چرب کنید یا اگر از ظرف پیرکس استفاده  می کنید ته ظرف و دیواره های آن را به خوبی چرب کنید. سپس مواد مخلوط شده را تا کمی کمتر از نصف ارتفاع قالب بریزید. سپس مابقی مرغ را خورد را روی این لایه مواد بریزید و کمی زرشک و خلال پسته و بادام روی این لایه در کنار مرغ اضافه نمایید. سپس مجدد مواد را روی مرغ تا  کمی کمتر از لبه قالب اضافه نمایید.

زرده تخم مرغ را با آب زعفران هم بزنید و با استفاده از فرچه روی مواد بمالید.

فر را از قبل با دمای ۱۷۵ درجه سانتی گراد حدود ۲۰ دقیقه باید گرم کنید و فقط شعله پایین فر روشن باشد. ظرف را در فر بگذارید و حدود ۵۰ تا ۶۰ دقیقه برای پخت زمان دهید.

در ۱۵ دقیقه اولی که ظرف را در فر می گذارید در فر را برای بررسی غذا باز نکنید.

تزئین ته چین مرغ مجلسی

تزئین ته چین - طرز تهیه ته چین مرغ مجلسی
تزئین ته چین

بعد از آنکه ته چین شما آماده شد آن را از فر قالب خارج کرده و به ظرفی دیگر منتقل کنید. اکنون که مراحل طرز تهیه را به پایان رساندید ته چین شما در قالب های کوچک آماده شده است. با استفاده از پشت یک قاشق ۱ پیمانه ماستی را که برای تزئین در نظر گرفته بودیم به صورت یک لایه نازک روی یکی از مواد قالبی بمالید تا یک سطح یک دست سفید داشته باشید و سپس با خلال پسته آن را تزئین کنید. برای دیگری فقط روی آن را با زرشک، خلال بادام و پسته تزئین کنید و یکی در میان این کار را تکرار کنید تا وقتی قالب های کوچک ته چین را در سینی سرو می کنید نمایی عالی و مجلسی داشته باشد.

ذره بین امیدوار است آموزش طرز تهیه ته چین مجلسی برایتان مفید بوده باشد و با انتخاب یک دسر مجلسی خوشمزه منو میهمانی خود را تکمیل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید