فنگ ‌شویی چیست؟

در ابتدا در جواب فنگ ‌شویی چیست ، باید بگوییم ،از نظر مفهومی، فنگ شویی یک سیستم متافیزیکی و شبه فلسفی است که هدفش هماهنگ کردن افراد و محیط با یکدیگر است. این ویژگی ارتباط تنگاتنگی با متد فلسفه تائو دارد. تائو نیز به اصل ارتباط اشیا و انسان اعتقاد دارد. در لغت فنگ‌شویی (Feng shui) روشی چینی در ساخت منزل یا راهی برای چیدن لوازم منزل بر اساس اصول تعریف شده است. در ترجمه تحت‌اللفظی فنگ شویی باید بگوییم که این عبارت به باد – آب اشاره دارد. فنگ یعنی باد و شویی به معنی آب می‌باشد. انواع کتاب فنگ شویی وجود دارد که ‌میتوانید ار آن ها نیز استفاده نمایید. عناصری که در چین باستان جزء پدیدآورنده‌های طبیعت و ماوراء، از آن‌ها نام برده می‌شوند. جئو پو محققی که ریشه این عبارت را از میان بقایای دفن شده کتب و تفاسیر گذشتگان خارج کرده می‌نویسد: در ادامه بیشتر به جواب فنگ ‌شویی چیست ، نزدیک می‌شویم با ما همراه باشید.

فنگ شویی یکی از پنج هنر متافیزیک چینی است که به عنوان علم هوش و فراست طبقه بندی شده است.

پس اگر بخواهیم در این جا نتیجه‌ای بگیریم که فنگ‌شویی چیست باید بگوییم ترکیبی از هنر و علم. بهره بردن از تمرین‌های فنگ شویی شما را در استفاده از نیروهای نامرئی موجود در طبیعت بهره‌مند می‌سازد و جریان‌ساز حرکت در مسیر طبیعی جهان برای شما خواهد بود.

 این موضوع بیان شده تا انرژی‌های عرفانی و ماورایی که در زندگی انسان‌ها جاری می‌شود را توجیه کند. هر چند نتایج قابل استنادی برای بررسی ندارد، ولی مورد توجه بسیاری از افراد در سراسر دنیا قرار گرفته و حتی در دانشکده‌های سراسر دنیا نیز مور تحقیق و بررسی قرار می‌گیرد. 

در فنگ شویی دو اصل مهم وجود دارد:

فنگ ‌شویی چیست؟
فنگ ‌شویی چیست

اصل بین یین و یانگ. در تئوری تائو یین و یانگ دو اصل ضروری در فنگ شویی هستند. در بطن این اصول، اعتقاد بر این است که بین یین (زنانگی) و یانگ (مردانگی) وجود تعادل امری ضروری است؛ چرا که اساس زندگی، خوبی، بدی، شادی و موفقیت همگی در زن و مرد و تعادل میان آن‌ها به ثمر خواهد رسید.

۵ عنصر اصلی در فنگ‌شویی

فنگ ‌شویی چیست؟
۵ عنصر اصلی در فنگ‌شویی

هر چند در تائوئیسم بین یین و یانگ تضاد وجود دارد، اما همین تضاد باعث ایجاد وابستگی میان آن‌ها می‌شود و نتیجه آن تعادل را به وجود می‌آورد. سوال فنگ‌شویی چیست تنها یک پاسخ با یک جواب معین ندارد؛ بلکه دنیایی است که قدمت هزاران ساله تمدن شرق در آن نهفته است. با توجه به سنت و متون مربوطه، فنگ شویی بیان می‌کند که همه چیز با درجه‌های مختلف از پنج عنصر چوب، آتش، زمین، فلز و آب تشکیل می‌شود که هر یک با رنگ مخصوص به خود نشان داده می‌شوند. این تشکیل ترکیب‌ها زمانی که در کنار هم قرار بگیرند، به خودی خود پاسخ سوال فنگ شویی یعنی چه را به نمایش می‌گذارند.

هر کدام از این پنج عنصر می‌توانند بر هم اثر متقابل داشته و فعل و انفعال‌های سازنده و مخرب به وجود بیاورند. مثلاً آب، باعث رشد درخت و تشکیل چوب می‌شود، چوب توسط آتش می‌سوزد و از بین می‌رود، آب آتش را خاموش می‌کند. این‌ها نمونه‌های اثرات متقابل هستند. عناصر دیگر نیز به همین شکل یک چرخه طبیعی را شکل می‌دهند.

باگوا در فنگ‌شویی چیست؟

فنگ ‌شویی چیست؟
جهت های فنگ شویی

نقشه انرژی فنگ شویی که «باگوا (bagua)» نامیده می‌شود، یک هشت وجهی است که حاوی نمادهای چینگ می‌باشد و در آن از علوم و فقه شانگهای بهره برده شده است. بهتر است بدانیم که دانستن باگوا به شما کمک می‌کند تا ارتباط بین مناطق و اشیاء مختلف خانه را بهتر درک کنید و میان آن‌ها بهترین اتصال را به وجود بیاورید.

باگوا اساساً یک الگوی نقشه برداری از محیط خانه است که به وسیله آن شما می‌توانید محیط خانه را سرشار از عشق، سلامت و ثروت کنید. همچنین می‌توانید برای تعیین نحوه قرار گیری مبلمان و دیگر اشیاء درون خانه با حداکثر کارایی آن‌ها استفاده ببرید. اولین محل استفاده از نقشه باگوُا، ورودی خانه برای به جریان انداختن انرژی است و سپس اتاق‌ها و بعد مناطق باقی مانده. به عنوان مثال فضای خردمند محل قرار گیری کتاب‌ها و کتاب خانه در خانه است در حالی که فضای عشق محلی است که به طور مثال قاب عکس عروسی در آن محل قرار می‌گیرد.

با این که سوال فنگ شویی به چه معنی است در بطن خود هزاران پاسخ دارد، اما آشنایی با اصول اولیه آن شما را در مسیر پیدا کردن متدهای فنگ شویی جلو خواهد انداخت.

قطب‌نمای فنگ‌شویی

فنگ ‌شویی چیست؟
فنگ ‌شویی چیست

قطب نمای فنگ شویی چیزی شبیه به یک قطب نمای معمولی است. این قطب نما اساساً با ویژگی‌های قطب نمای مغناطیسی مورد استفاده در زندگی روزمره اختراع شده است تا موقعیت قرار گیری اشیا و حتی خود ساختمان را به درستی تعیین کند. به این قطب نما لو – پِن می گویند، لو به معنی همه چیز و پن به معنی کاسه است. باستانیان بر این باورند که همه‌ اسرار هستی در این قطب نما نهفته و با آن می‌توان به ناشناخته‌ها دست یافت.

این قطب نما برای تعیین جهت درست به‌کارگیری لوازم و اشیا و هم چنین محل صحیح چیدمان آن‌ها در خانه استفاده می‌شود. به منظور به‌کارگیری اصول فنگ شویی در محیط نیازی به داشتن این قطب نما نیست، بلکه کافیست با یک تعیین جهت مغناطیسی که با آهنربای معمولی نیز امکان پذیر است، همه چیز را سر جای خود قرار دهید. اما اگر تصمیم گرفته‌اید که در این موضوع عمیقاً وارد شوید، وجود قطب نمای مذکور بینش پیچیده‌ای برای شما فراهم خواهد کرد.

فنگ شویی برای بهبودی زندگی شما درمان‌هایی را ارائه می‌کند که تاثیر آن در گذشته ثبت و مشخص شده است.

فنگ‌شویی در دکوراسیون منزل

فنگ ‌شویی چیست؟
فنگ‌ شویی در دکوراسیون منزل

از کاربرد های فنگ شویی استفاده آن در دکوراسیون منزل می‌باشد. فنگ‌شویی بر روی رنگ نیز تمرکز بالایی دارد. شگفت انگیز است که چگونه رنگ‌های موجود بر روی دیوارها، مبلمان و اکسسوری‌ها طوری انتخاب شوند که جریان انرژی در خانه شما را تحت تأثیر قرار دهند. اگر شما عاشق دکوراسیون خود هستید اما هیچ راه چاره‌ای ندارید که با وارد کردن فنگ شویی در خانه  و اتاق‌خواب خود باز هم از روش قدیمی خودتان استفاده کنید، شما باید از پالت‌های رنگی استفاده کنید که برای خانه شما سودمند و مفید باشند. این فنگ شویی است که شما را در مسیر قرار خواهد داد.

شما با ورود به این حیطه با یک جنبه از احترام به نمادها در فرهنگ فنگ شویی آشنا خواهید شد که باید با هوشمندی از ظرفیت‌های آن بهره ببرید. هنگامی که به سطح بالا در آموزش‌های خود در زمینه فنگ شویی دست پیدا کنید، نتایج قویی از آن خواهید دید که بسیار گسترده‌تر محیط شما را در بر خواهد گرفت. هر چند با پاسخ دادن به فنگ شویی چیست برخی از سطوح آسان و قابل درک آن را شناختید، اما برای رسیدن به دانش اصلی و هسته آن سال‌ها مطالعه و تحقیق نیاز است. مثال رسیدن به فنگ شویی همانند رسیدن به علوم طب سنتی در چین راهی پر پیچ و خم و طولانی است، به طوری که هر چه بیشتر پیش بروید بیشتر نیاز دارید یاد بگیرید.

چی:

در فلسفه‌ی فنگ‌شوی، چی یا (chi یا Qi) نوعی انرژی است که اگر در حالت مثبت باشد، شنگ‌چی (به معنی دم کیهانی یا انرژی حیاتی) نامیده می‌شود. این انرژی حیاتی، شانس خوب را به  انرژی فیزیکی، روابط عاطفی و رفاه مادی تبدیل می‌کند. جریان داشتن درست و مناسب چی در خانه بسیار مهم است. اما اگر چی راکد بماند و نتواند جریان آزادانه‌ای داشته باشد، به انرژی مخربی تبدیل می‌شود که شا چی (Sha chi) نامیده می‌شود.

خاستگاه فنگ شویی قاره آسیا است به همین خاطر قوانینش برای ما ایرانیان بیگانه و نا آشنا نیست و بسیاری از راه‌کار هایش از قدیم در فرهنگ ما نیز وجود داشته و بخشی ازباور های کهن ما بوده.

دیدگاهتان را بنویسید