نگهداری از گل محمدی

نگهداری از گل محمدی را به راحتی بیاموزید.گل محمدی (Rosa damascene) از معروف ترین رزهای دنیا در باغبانی است. سابقه ایران در صنعت گلاب گیری از این گل به ۲۵۰۰ سال پیش باز می گردد و از مرغوبیت بسیار بالایی برخوردار است. کاشت گل محمدی در خانه و گلدان، در کنار سایر گیاهان مقاوم ،بسیار رایج است و عطر و زیبایی بی‌نظیر این گل فضایی دلنشین و عطرآگین را در منزل ایجاد میکند. برای آشنایی با شیوه کاشت گل محمدی در گلدان و باغچه ، نحوه نگهداری و تکثیر گل محمدی با ما همراه شوید. 

گلهای آپارتمانی سایه دوست مقاوم

خاص ترین گیاهان مقاومی که دکوراسیون آپارتمان شما را ژورنالی میکند را می‌شناسید؟

نیازهای محیطی گل محمدی:

آب:

گل محمدی به شرایط کم آبی بسیار مقاوم است و آب دهی این گیاه زمانی که غنچه دهی و گل دهی انجام می شود و بسیار مهم می باشد. آبیاری این گیاه به روش قطره ای نسبت به آبیاری سطحی ۶۲ درصد صرفه جویی در مصرف آب و ۶۵ درصد افزایش عملکرد را سبب می شود. اگر بارندگی به موقع انجام شود در بهار و اوایل تابستان برای گل دهی و اسانس بیشتر مهم می باشد.

خاک:

خاک مورد نیاز برای گل محمدی, خاک هایی با بافت متوسط و سنگین  میباشد و در مناطق سنگلاخی و سنگریزه دار کشت این محصول موفقیت آمیز است. ارتفاعات شمالی و شیب دار محصول بهتری عرضه می دهند. پس محیط هایی که دارای این شرایط می باشند میتوانند به عنوان یک محصول اقتصادی روی آن حساب کنند.

دما:

تفاوت دمای سه تا چهار درجه ای در شب و روز و خواب زمستانه برای گل دهی لازم است. در کاشت گل محمدی درجه دمایی بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی گراد برای غنچه دادن و درجه حرارت بین ۵ تا ۱۵ درجه سانتی گراد برای اسانس بیشتر لازم است. درجه حرارت های خیلی کم در شب, عدم گل دهی را سبب می شود و درجه حرارتی بالای ۲۰ مسبب ترشح و تولید اسانس بیشتر می گردد. یخبندان در مراحل اولیه رشد خسارت بسیاری وارد می کند. بوته هایی که در زمستان  بخاطر یخبندان صدمه ببیند خیلی کم در سال گل دهی دارند. در مناطقی که زمستانهای سرد دارد برای نگهداری از گل محمدی باید هرس زودتر انجام شود.

باد و رطوبت:

وجود رطوبت نسبی ۷۰ درصد برای تشکیل اسانس مفید است و همچنین بارندگی به هنگام غنچه دادن سبب کم شدن گل و محتویات اسانس میشود. دوره های آفتابی دراز مدت به زودتر به گل نشستن بوته کمک می کند اما همیندوره ها اگر گرم و خشک باشند سبب کاهش محتویات اسانس در گل محمدی می شود. بادهای بسیار شدید موجب صدمه های فیزیکی بالا به گل می شود.

کود:

برای فهمیدن نیاز گل محمدی به یک برنامه غذایی خوب در بلند مدت می توان از روش آنالیز برگ استفاده کرد. در مرحله نمو جوانه و گلدهی گیاه دچار کاهش عناصر و نیاز به عناصری مانند پتاسیم و فسفر و نیترات پیدا میکند. بنابراین در هر هکتار ۶۴ کیلوگرم کود ازت, ۸/۷ کیلوگرم فسفر و ۳۶ کیلوگرم پتاسیم با توجه به املاح موجود در خاک مورد نیاز است.

نور:

سایه زیاد و تابش نور مستقیم خورشید بر روی میزان گل دهی و محتویات اسانس تاثیرات مخرب دارد. اگر گیاه در زیر تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرد وجود سایه برایش لازم است. اگر نور کافی ندارید و به دنبال نگهداری گیاه در آپارتمان هستید حتما مقاله « معرفی گیاهان آپارتمانی مقاوم » را مطالعه کنید.

ارتفاع:

گل محمدی کلا بر روی مناطق شیب دار و مرتفع کیفیت بهتری دارد و کشت آن در منطقه های گرمسیر کلا بر روی ارتفاعات بالاتر موفقیتآمیز تر بوده است. کاشت گل محمدی در ارتفاع ۱۶۰۰ تا ۲۳۰۰ متری دارای رشد خوبی میباشد. به طور کلی در مناطقی که به صورت انبوه این گیاه کشت می شود ارتفاعات ۱۹۰۰متری و بیشتر از آن است چون گل دهی و محتویات اسانس از کیفیت بهتری برخوردار میشوند.

آماده سازی زمین برای کاشت گل محمدی :

قبل از کاشت گل محمدی به منظور شکستن لایه های فشرده خاک زمین را شخم می زنند تا فضا برای رشد ریشه فراهم شود. کاشت گل محمدی به صورت دستی انجام می شود و اینکه بین ردیفهای کاشت و بوته ها چقدر فاصله باشد به هدف کاشت مربوط می شود. معمولا اگر هدف از کاشت گل محمدی, پرچین برای اطراف باغ باشد فاصله بین ردیفها ۲ تا ۲/۵ متر و فاصله بین بوته ها ۱ تا ۱/۵ متر است. و اگر هدف ایجاد نمودن گلستان باشد می بایست فاصله بین ردیفها را در کشت کرتی ۵/۳ در ۵/۲ متر و در روش جوی و پشته ۲ در ۳ متر در نظر بگیرید. قبل از ایجاد گلستان استفاده از ده تا بیست تن در هکتار از کود دامی کاملا پوسیده و بعد از هرس گلستان استفاده از ده تن در هکتار کود دامی, مفید می باشد.

تکثیر گل محمدی:

گل محمدی را به طرق مختلف از جمله پاجوش, قلمهزدن, خوابانیدن و پیوند زدن می توان تکثیر نمود. در ایران برای ازدیاد گل محمدی از دو روش پاجوش و قلمه زدن استفاده می شود. گیاه مادر گل محمدی ۲۰ تا ۶۰ عدد پاجوش تولید می کند که از سال سوم و چهارم به بعد می توان از این پاجوش ها استفاده نمود. از ماه آبان تا اوایل اسفند پاجوشهای گل محمدی را در مکان مورد نظر به فواصل سه متری بر روی پشته هایی به فاصله چهار متر و در هر حفره دو تا سه عدد می کارند.
قلمه ای سخت در درجه اول و قلمه های نیمه سخت در درجه دوم بیشترین مقدار ریشه زایی در روش قلمه زدن گل محمدی را دارا هستند. در این روش از قسمت های چوبی و در حال خواب که ضخامت یک مداد و طول ۲۰ سانتی متر را دارند انتخاب می کنند. بعد از حذف جوانه های انتهایی قلمه را در محلول ریشه زا فرو کنید و در عمق ۵/۷ تا ۱۰ سانتیمتری گلدان یا زمین که به نسبیت ۵۰ / ۵۰ از خاک باغچه و ماسه شسته پر شده است بکارید.

هرس کردن:

گل محمدی به خودی خود نیازی به هرس ندارد اما این کار به منظور حذف شاخه های آفت زده و کوتاهی شاخه برای راحتی چیدن گل صورت میگیرد. در اولین هرس, فرم دهی درختچه و تحریک شاخه زایی اتفاق می افتد و هرس بعدی به منظور جدا سازی شاخه های مرده و آفت زده از روی گیاه می باشد. اگر هرس منطقی باشد موجب ازدیاد طول عمر و گل دهی می شود.

آفت‌ها:

جوانه خوار سبز, سوسک سر شاخه خوار, شته ها و تریپس ها از جمله آفات گل محمدی و دیگر رزها می باشد. خسارات وارده از این آفات شدید بوده و نیاز به سم پاشی را حاصل می شود. برای مهار کردن آفات و ازدیاد گل دهی می توان مراقبت هایی چون: هرس, دفع علفات هرز, کو دادن و آبیاری منظم و حذف پاجوشها را انجام داد.

برداشت گل محمدی:

حساس ترین و مهمترین و به علاوه پر هزینه ترین قسمت کاشت گل محمدی, برداشت آن می باشد. که این زمان در کاشان از اوایل خرداد تا اواسط تیر به مدت ۲۰ تا ۳۰ روز به طول می انجامد. گل محمدی را به محض باز شدن باید برداشت کرد چون طی ۲۴ ساعت گلهای آن سفید شده و می ریزد. برای برداشت هوای صبحگاه بسیار مناسب می باشد.چون با افزایش دما گل های چیده شده به دلیل انباشته شدن بر روی هم به سرعت پژمرده می شوند و کارگران بخاطر هوای گرم سرعتشان پایین می آید بهتر است گل چینی به ساعات خنک روز موکول شود.

انواع دسر ساده و سریع

چطوری با یک دسر خیلی خوشمزه همسرم رو سوپرایز کنم؟

فرآورده‌های گل محمدی:

گلاب, اسانس, گلبرگ, غنچه خشک, کانکریت و ابسرلوت از فراورده های اصلی گل محمدی می باشد.

گلابگیری از گل محمدی:

تهیه گلاب از گل محمدی برای اولین بار توسط ایرانیان ابداع شده و به دو روش سنتی و صنعتی انجام می شود.

موارد مصرفی :

خواص گل محمدی بسیار است، مصرف گلاب بیشتر در ایران و کشورهای همسایه رایج است و در اروپا و آمریکا  و کانادا بیشتر از اسانس گل محمدی به منظور استفاده در صنعت عطر سازی, صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی, صنعت دارو سازی, تزیین سبدهای گل و در تهیه کیک و شیرینی جات و نوشیدنی ها می باشد.

می‌توانید مقاله مربوط به خواص گلاب برای پوست و مو و انواع ماسک گلاب مناسب برای پوست‌های مختلف را در لینک زیر مطالعه فرمایید. 

نحوه‌ی کاشت گل محمدی در گلدان:

برای کاشت گیاه در گلدان، بهترین و مناسب‌ترین روش ازدیاد، تکثیر از طریق قلمه زدن است.

برای این منظور:

 • قلمه های گرفته شده را تا حدود ۱۰-۷/۵ سانتيمتري خاک گلدان فرو برده،
  و خاک اطراف آن را با ملایمت فشار دهید.
 • سپس گلدانها را آبیاری نموده، در مكان محفوظي قرار دهید.
 • توصیه میشود روي گلدانها را با نايلون بي رنگي بپوشانید، طوري كه
  رطوبت اطراف گیاه بیشتر شود.
 • قلمه‌ها بايد مرتب آبياري شده و هرگز در
  مقابل نور مستقيم آفتاب قرار نگيرند.
  طي چند هفته قلمه‌ها داراي ريشه شده و مي توانند به گلدان هاي اصلی و داراي خاك مناسب
  منتقل گردند.
  بهتر است، شاخه هاي جوان بعد از
  دومين يا سومين برگشان قطع شوند تا بدين ترتيب امكان منشعب شدن شاخه هاي جديد گیاه
  فراهم آيد.
 • توجه داشته باشید بعد از کاشت بايد بلافاصله آبياري انجام شود.همچنین توصیه میشود، عمليات تكثير درمرحله خواب و استراحت گياه صورت گيرد.

امیدوارم از مقاله « نگهداری از گل محمدی » لذت برده باشید.

تجربیات و نظرات خود را درباره نگهداری از گل محمدی را در قسمت نظرات با ذره بین درمیان بگذارید.

برای دیدن انواع گل محمدی از اینجا دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید