گیاه بنجامین ؛ آموزش نگهداری و تکثیر

معرفی گیاه بنجامین

گیاه بنجامین یک گیاه همیشه سبز آپارتمانی است. این گیاه زیبا بسیار حساس است و حتما باید اصول نگهداری از گیاه بنجامین به طور کامل انجام شود. در صورت نگهداری صحیح، گیاه بنجامین می‌تواند در فضای  تا ارتفاع ۲ متر رشد کند و تبدیل به یک درختچه ی بسیار زیبا شود. گل بنجامین در عین حال که بزرگ است برگها و شاخه های ظریفی دارد. و این موضوع سبب جذابیت دوچندان این گیاه شده است. نام علمی آن بنجامین فیکوس است و ارتفاع گیاه بالغ آن بین ۶۰ تا ۱۸۰ سانتیمتر است. گیاه بنجامین به صورت درختچه ی بونسای نیز وجود دارد که بسیار زیبا می‌باشد. ذره بین در این مقاله نحوه ی نگهداری از گل بنجامین و تکثیر این گل را بطور کامل به شما آموزش خواهد داد.

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

نیازهای محیطی برای نگهداری گل بنجامین:

نور مورد نیاز گیاه بنجامین

برای نگهداری از گل بنجامین بهتر است گیاه در یک فضای پر نور (نور غیر مستقیم) باشد. از روز اول نگهداری یک جای ثابت با نور کافی ( پنجره جنوبی بهترین نور برای گیاه است) و تهویه مناسب را برای این گیاه در نظر بگیرید و گیاه را جابجا نکنید چرا که بنجامین به جابجایی حساس است. در صورت جابجایی برگهای گیاه به میزان زیادی شروع به ریزش می‌کند.

آبیاری مورد نیاز گل بنجامین:

این گیاه رطوبت دوست است. اما به این معنی نیس که به  صورت غرقابی آبیاری کنید. آبیاری بیش از حد موجب ریزش برگ و پوسیدگی ریشه ی گل خواهد شد. سطح خاک که خشک شد گیاه را آبیاری کنید. بهتر است آبیاری رتوانیدا با آب جوشیده ی سرد شده انجام دهید.

بنجامین را با آب خیلی سر آبیاری نکنید زیرا موجب شوکه شدن ریشه و ریزش برگهای آن می‌شود. برای تامین رطوبت مورد نیاز، غبارپاشی از فاصله ی نیم متری انجام دهید. راه دیگر تامین رطوبت مورد نیاز گیاه بنجامین درست کردن جزیره است.

خاک مناسب برای گیاه بنجامین:

بهترین خاک برای نگهداری از گل بنجامین ، مخلوط خاک‌برگ، خاک باغچه و ماسه است. برای تقویت گل بنجامین، می‌توانید از این نوع خاک استفاده نمایید.

سایر نکات در نگهداری از گل بنجامین

زمان مناسب کوددهی برای گل بنجامین:

برای تغذیه ی گیاه بنجامین می‌توانید ماهی یکبار کوددهی انجام دهید. توجه کنید که کوددهی در فصل های سرما نباشد چون به گیاه آسیب خواهد زد.

دمای مناسب برای رشد گیاه بنجامین:

دمای ایده آل برای رشد بهتر گل بنجامین بین ۱۵ تا ۲۵ درجه ی سانتیگرد است. این گیاه به سرما حساس است.

زمان مناسب برای هرس کردن:

اگر گیاه خیلی بلند شده و دوست دارید آن را هرس کنید بهتر است در فصل زمستان انجام دهید. در بهار و تابستان فصل رشد گل بنجامین است.

مشکلات و آفت‌های رایج گل بنجامین:

چندتا ار بیمارهای گیاه بنجامین را در پایین برای شما دوستان عزیز شرح می‌دهیم.

نوک برگها قهوه ای شده و ریزش برگ دارد:

هوای خشک، آبیاری نامنظم و کمبود مواد غذایی موجب قهوه‌ای شدن نوک برگهای گل بنجامین می‌شود.

زرد شدن و ریزش برگها:

زرد شدن پایین برگها نشان دهنده ی آبیاری زیاد این گیاه است.

کم شدن رشد گل بنجامین:

رشد کم گیاه می‌تواند به دلیل سرما و کمبود آب باشد.

آفتاب مستقیم:

آفتاب مستقیم برای گیاه بنجامین موجب سوختگی و شک شدن برگها می‌شود.

برگهای سبز و سالم شروع به ریزش کرده اند:

در صورتی که برگهای سالم گیاه در حال ریزش هستند به این معنی است که نور کافی وجود ندارد.

 گیاه پس از خریداری و انتقال به خانه برگها شروع به ریزش کرده اند:

گیاه بجامین پس از خریداری و انتقال به خانه ممکن است چند روزی برگهایش شروع به ریزش کند. نگران نباشید این موضوع طبیعی است و کم کم درست می‌شود. چرا که هم دچار جابجایی شده و هم از فضای مرطوب گلخانه وارد محیط آپارتمانی شده است. در فضای خانه برگها رطوبت خود را از دست می‌دهند و شروع به ریزش می‌کند.

روش های تکثیر گیاه بنجامین:

تکثیر گل بنجامین در خاک:

ابتدا قلمه های جوان که سرشاخه هستند را چینید وبرگهای پایین قلمه را بچینید. سپس ساقه را در خاک کوکوپیت+پیت ماس قرار دهید. گیاه را آبیاری کنید و سعی کنید خاک را مرطوب نگه دارید. توجه کنید که آبیاری زیاد نباشد چون با آبیاری زیاد ساقه ریشه دار نمی‌شود. گیاه را در جایی که نور کافی دارد قرار دهید. برای تامین رطوبت گیاه و زیاد شدن سرعت ریشه دار شدن، یک کیسه پلاستیکه شفاف که چند سوراخ داشته باشد را روی گلدان قرار داهید. به این صورت گیاه پس از یک یا دوماه ریشه دار خواهد شد.

تکثیر گیاه بنجامین در آب:

برای تکثیر گل بنجامین ساقه جوان وتازه ی گیاه را بچینید سپس برگهای اضافی پایین ساقه را بچینید. ساقه را در یک ظرف با دهانه کوچک که در آن آب جوشیده سرد شده است، قرار دهید. توجه کنید که ته ساقه نباید به ته ظرف یا دیواره ی ظرف برخورد داشته باشد. چون باعث می‌شود ساقه بگندد و خراب شود. برای اینکه این اتفاق نیفتد پیشنهاد می‌شود در ظرف را با سلفون و یا فویل ببندید و آن را سوراخ کنید. سپس ساقه ی بنجامین را از سلفون ویا فویل عبور دهید و در ظرف قرار دهید. به این ترتیب، ساقه ی گل معلق می‌ماند و به کناره های ظرف برخورد نمی‌کند و نمی‌گندد . پس از اینکه گیاه ریشه دار شد آن را در خاک بکارید.

مطالب پیشنهادی برای شما:

دیدگاهتان را بنویسید