ورزش TRX چیست؟ چه مزایایی دارد و چه کسانی باید از تی آر ایکس پرهیز کنند؟

در ورزش TRX اولین سوال مربوط به مزایای این ورزش نسبت به دگیر ورزش ها مانند پیلاتس و ایروبیک است. از مزایای ورزش TRX می توان گفت که تمرین‌های TRX از گرانش و وزن بدن برای ایجاد استقامت، تعادل، مقاومت، هماهنگی و انعطاف‌پذیری استفاده می کند. توجه کنید که ورزش TRX با وجود طرفداران زیادی که دارد به آمادگی جسمانی نیاز دارد و شما باید قبل از شروع TRX از آمادگی جسمانس کافی برخورداد باشید. در دامه با ما باشید تا همراه با توضیح TRX شما را با مزایای این ورزش آشنا کنیم.

مطالب این مقاله:

  • توضیح TRX و تاریخچه‌ی آن
  • مزایای ورزش TRX ؟
  • بایدها و نبایدها در ورزش TRX

TRX چیست؟

ورزش TRX یا total body resistance exercise به معنی تمرین‌های مقاومتی برای کل بدن است.تمرین‌ها با استفاده از یک طناب چتربازی بدون قابلیت کشسانی انجام می‌شود. این ورزش در عین سادگی همه‌ی اندام‌های بدن را درگیر می‌کند. بنابراین برای چربی سوزی بسیار مناسب است. تازگی این ورزش همانند ورزش‌های دیگری همچون بدنسازی، پیلاتس و… بسیار مورد توجه قرار گرفته است. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب TRX شناخت دقیق و کاملی از ان داشته باشیم. با ما همراه باشید.

ورزش TRX و مزایای آن
آنچه باید درباره‌ی TRX بدانیم

  تاریخچه‌ TRX

ورزش TRX در سال ۱۹۹۰ توسط یک فرد نظامی به نام رندی هتریک ابداع شد. هتریک که با تمرین‌های نیروی دریایی آشنایی داشت، ضمن در نظر گرفتن محدودیت تجهیزات ورزشی و نبودن فضای کافی در روی ناوگان دریایی، تمرین‌های مناسب برای حرفه‌ی خود ابداع کرد. TRX در سال ۲۰۰۵ به اوج تکامل خود رسید.

تاریخچه تی آر ایکس چیست و چه کسی آن را ابداع کرد؟
رندی هتریک، فردی نظامی که ورزش TRX را ابداع کرد.

مزایای TRX چیست؟

  • افزایش قدرت بدنی
  • افزایش انعطاف‌پذیری
  • فرم دهی مناسب به عضلات
  • افزایش استقامت و تعادل عضلانی
  • طراحی ابزار ساده برای انجام تمرین‌ها
  • همزمانی تمرینات و حرکات بطوری که در هر حرکت کل بدن درگیر می‌باشد
مزایای ورزش تی آر ایکس
تقویت اعضای مختلف بدن با ورزش تی آر ایکس

آیا TRX به بدن آسیب می‌رساند؟

چیزی که در این ورزش به عنوان یک مزیت محسوب می‌شود، سادگی ابزار مورد نیاز برای انجام تمرین‌هاست. بر خلاف بدنسازی، این ورزش را می‌توان به صورت کاملا حرفه‌ای حتی در منزل هم انجام داد. اما نکته‌ای که باید در نظر گرفته شود این هست که:

نداشتن آگاهی کامل درباره‌ی چگونگی انجام تمرین‌ها، می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به بدن وارد کند

حرکات و شرایطی که در TRX موجب آسیب‌دیدگی می‌شوند.
اشتباهاتی که در TRX موجب آسیب‌دیدگی می‌شود.

 در واقع دانش مربی در شناخت آناتومی حرکت، مفاصل و تاندونها و همچنین اشراف روی عضلات ضروری می باشد. چرا که در TRX شما پوزیشن (حالت) ثابتی ندارید و در هوا معلق هستید و به نسبت ورزش های دیگر ریسک بیشتری برای آسیب دیدن دارید. بنابراین اگر مبتدی هستید و تمایل دارید که این ورزش را در منزل انجام دهید، حتما اصول انجام حرکات در TRX را به طور دقیق رعایت کنید. با حرکات ابتدایی و اولیه شروع کنید و سپس حرکات پیچیده را انجام دهید تا درصد آسیب دیدگی کمتر شود.

TRX برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به تازگی می‌خواهید شروع کنید به ورزش کردن و هرجا که میروید از تی‌آر ایکس می‌شنوید سریع تحت تاثیر قرار نگیرید. علی‌رغم اینکه ورزش تی‌آر ایکس از نظر تجهیزات ورزشی به نسبت ساده است، اما نیاز به یک بدن نسبتا آماده دارد. در صورتی که بدن شما اصلا برای ورزش کردن آماده نیست با تی آر ایکس شروع خوبی نخواهید داشت. شروع با این ورزش علاوه براینکه به شما آسیب می‌رساند، بلکه ممکن است شما را کلا از ورزش کردن متنفر کند. البته در نظر داشته باشید که بعد از یک ورزش سنگین بد درد تا حدی طبیعی است و راه‌هایی برای رفع بدن درد بعد از ورزش وجود دارد که برای کاهش درد بسیار موثر می‌باشد. اگر شما مربی خوبی می‌شناسید میتوانید با حرکات بسیار ساده شروع کنید تا هم از آسیب در امان باشید و هم علاقه‌ی خود را به ورزش از دست ندهید. اگر کم کم حرکات خودتون رو سنگین تر و حرفه ای کنید عاشق این ورزش خواهید شد و یک بدن حرفه‌ای و کاملا آماده خواهید داشت. البته دقت کنید بدن حرفه‌ای نه بدنی با عضله‌های بزرگ !!

مطالب پیشنهادی برای شما:

دیدگاهتان را بنویسید